Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, TRT Spor'da açıklamalarda bulundu. Demirören'in röportajı geçen hafta gerçekleşecekti ancak Türkiye'nin Kosova ile oynadığı milli maç nedeniyle bugüne ertelenmişti. İşte Demirören'in açıklamaları... 

"ARDA'YA HEPİMİZ ÜZÜLDÜK"
"Arda olayını uçak indikten sonra bana gelen mesajla öğrendim. Hocamızla konuşup ona göre bir karar alamamız gerektiğine kanaat getirdim. Yönetim olarak kararımızı anında hocamıza ilettik. Hocamız aynı fikirde olduğunu beyan ederek, futbolcunun uyanmasını bekledi. İlk olarak Arda'nın yaptığı hareketin doğru olmadığını ve kendisini kadro dışı bırakmamız gerektiğini söyledik. Arda, Fatih Terim'le görüşme yaptıktan sonra beni aradı. Konuştuklarımız ikimiz arasında ama. Hocamız affedilebilir bir duruma getirebileceğini düşünüyordu konunun. Arda'nın Milli Takım'ı bırakmasına hepimiz çok üzüldük. Diğer taraftan da onu korumamız gerekiyor, bir dünya markası."

"BİLAL MEŞE'YE 'DAVA AÇMA' DEDİM"
"Arda'yı Milli Takım'ı bırakma konuşmasından sonra aradım. Tatilden sonra kendisiyle konuşmak istediğimi beyan ettim. Bilal Meşe'yi ertesi gün aradım. Kendisine 'Bir başkan olarak dava açma, bu konuyu aramızda konuşup halledelim' dedim. Açar mı bilmiyorum. Arda'nın yaptığı bir hatadır. Arda hata da yapsa, o sözleri söylemiş de olsa, ben Arda'yı kazanmaya çalışırım. Arda Turan krizini bahane edip kişisel çıkarları için olayı başka yerlere taşıyanlar, bu sorunu çok büyüttüler. Özür dilemek erdemdir, en büyük adamlıktır. Arda'ya verilen metinde buna yer verilmişti. Gazeteciler basın toplantısını terk edince, Arda o metni okumadı. Öyle duyum aldım. Kendi düşüncesini bilemem.

"ARDA'NIN MİLLİ TAKIM'I BIRAKMA LÜKSÜ YOK"
"Milli Takım'ı bırakma kararını kendisi verdi. Bundan vazgeçer mi, vazgeçmez mi, bilmiyorum. Çözüm Arda Turan ile konuşmak. Referandumdaki olaydan dolayı Arda'ya bir vurulacakken üç vurulmaya çalışıldı. Buna katılıyorum. Türkiye Futbol Federasyonu, Fatih Terim, Arda Turan... Üç dünya markasını yıpratmak için hep beraber uğraşıyoruz. Alt tarafı bir oyuncumuz bir hata yaptı. Arda hepimizin bir kardeşi. Arda da, Fatih Terim de bir dünya markası. Arda Turan'ın Milli Takım'ı bırakma gibi bir lüksü yok. Anca yaşın geçmediyse, vücudun kaldıramıyorsa. Bunun yaptırımını toplum verir."

DEMİRÖREN'DEN İNCİLER...

PRİM KONUSU
"Primle ilgili tartışmalar her yerde yaşanabilir. Verilen primi beğenmeyebilirler, bunlar normal şeyler. Bu sezon bütçemize prim koymadık, bunu bile tartıştılar. Primleri, Fatih Terim'in sözleşmesini TFF'de çalışan birileri sızdırmıştır. Bu kişileri bulabilmem imkansız. TFF'de FETÖ soruşturması sonrası 150 kişi işten çıkarıldı. Temizlendi mi, devletin kurumlarında daha temizlenmedi..."

"Medyaya şunu söylüyorum: Prim tartışmasını Euro 2016'dan sonra yapsaydınız. Ne kaybederdiniz üç günde? Gruplarda bizimle aynı puanı alan ve kazanamayan Portekiz şampiyon oldu. Biraz bekleseydik."

"Süper Lig'de seyirci ortalaması yüzde 7 artarken, TFF 1. Lig'de yüzde 35 arttı. Beni Milli Takım'ın seyirci ortalaması ilgilendirir. Ben 3 binden 35 bin kişiye yükselttim ortalamayı. Süper Lig'deki seyirci ortalamasını yükseltmek bizim işimiz değil, kulüplerin işi."

"Süper Lig'de yepyeni bir kulüp, şampiyonluk kovaladı. 4 büyükler dışında bir takım, kupayı kazandı. Çekişmeli bir sezonu geride bıraktık. Futbol maçı bir şov, futbol maçı bir sinema, futbol maçı bir tiyatro.. Takımlarımızı başarıya göre tutmuyoruz ki... Hedefi şampiyonluklara değil, futbolun eğlenceli yönlerine çevirmemiz lazım."

"500 milyon dolar olan yayın geliri, 5 sene sonra 800 milyon dolar olmalı. Bunun için çalışmalıyız."

ESKİŞEHİR - GÖZTEPE MAÇINDA YABANCI MADDELERİ BİR EMNİYET MESUBU SOKTU
"Eskişehir - Göztepe finalinde toplam 38 dakika uzatma oynandı. Rekor olabilir. Bu işlerin bitmesi lazım... Yarın haberlerde çıkar, Göztepe - Eskişehirspor maçında stada yabancı maddeleri sokan bir emniyet mensubu var. Yakalandı."

"Bu formalarımız bence güzel ama 2018 itibari ile yeni formaları giyeceğiz gibi görünüyor."

"Hakemlerin bu sezonki performansından çok memnunum."

"Konuşsam, yerinden kalkamayacak kişiler olur. Herkes hatalarımızı anlatıyor ama kimse yaptığımız yenilikleri konuşmuyor."

"Federasyonun '20 takımlı lig' diye bir projesi yok."

"Euro 2024'ü düzenleme hakkını alırsak Türkiye'nin şampiyon olacağına inanıyorum."

"Biz 2019'a kadar görevimizin başındayız."