Galatasaray ile sözleşmesini fesh eden Kolombiyalı kaleci Mondragon, Almanya İkinci Ligi takımlarından 1. FC Köln ile bir yılı opsiyonlu 3 yıllık sözleşme imzaladı.

Mondragon, kulübün resmi İnternet sayfasına yaptığı açıklamada, Köln'e transfer olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, “Böyle harika bir kulübe gelmek benim için büyük bir şereftir” dedi.

Kulüpten 80 adet 1. FC Köln formasıyla bir o kadar da diğer ürünlerden satın almasına ilişkin de Mondragon, “Kolombiya'da bir futbol okulum var. Futbol okulunda dersler ücretsiz. Orada eğitim gören futbolcuların kramponlarını ve malzemelerini ücretsiz veriyoruz. Yeni yeteneklere okulumda futboldan öte disiplin de vermeye çalışıyoruz. Ayrıca birçok arkadaşım için de forma aldım” açıklamasını yaptı.

1. FC Köln'e transfer olmasında, teknik direktör Christoph Daum'un ve kulüp başkanı Wolfgang Overath'ın katkısının büyük olduğunu ifade eden Mondragon, Daum'un kendisini Türkiye'den tanıdığını ve tecrübeli teknik adamın çok iyi bir kariyere sahip olduğunu kaydetti.

Mondragon, 1. FC Köln'de imza atarken, sözleşmede “takımın ilk kalecisi olacaktır” şeklinde bir maddenin olup olmadığı şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı:
"Her oyuncu takıma formayı kazanmak üzere gelir. Burada her oyuncu saha içinde elinden gelenin en iyisini vereceği gibi saha dışında da iyi bir insan olması için çalışması gerekir. Amacımız 1. FC Köln'ü hakettiği yer olan birinci lige çıkartmaktır. Bugüne kadar birçok uluslararası maçlarda görev yaptım. Ancak bu takımı birinci lige çıkartmak benim için çok önemli bir görev."

Tecrübeli kaleci. 1. FC Köln'ün mükemmel bir stat ve taraftara sahip olduğunu da belirterek, oluşacak iyi arkadaşlıklarla ve iyi futbol sonucunda yeniden birinci lige çıkacaklarını savundu.