Spor alanlarındaki şiddet konusunu masaya yatırarak, alınabilecek tedbirleri görüşmek için bu ay içinde 3. kez toplanan başkanlar, Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay'ın davetiyle bu kez Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde buluştu.

Toplantıya, Galatasaray Kulübü Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar ve Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz'in yanı sıra kulüplerin divan yönetimindeki diğer üyeler de katıldı.

Toplantıda, sporda şiddet ve tribün terörünün önlenmesi amacıyla, yeni sezon öncesi, ''Üç büyüklerin'' başkan ve yöneticilerinin acil olarak bu konunun üzerine gidecek ortak bir platform oluşturmaları görüşü üzerinde uzlaşıldı. 

Toplantının ardından ''üç büyüklerin'' divan başkanlarının imzasıyla yayınlanan deklarasyonda, son yıllarda meydana gelen olayların önceki yılların doğrularını unutturduğu, kısır çekişmeler ve sporla bağdaşmayan olayların gündeme damgasını vurduğu ifade edilerek, özetle şu görüşlere yer verildi:

''Üç büyük kulübün bu ciddi problemle ilgili sağduyu ile acilen çözümler araması ve ortak akılla tespit edilecek çözüm ve yöntemlerin, yurt çapındaki diğer kulüplere de örnek teşkil edecek şekilde yayılması ortak istek ve amaçlarıdır. Bu girişimin sağlıklı bir sonuca ulaşması, konuya Futbol Federasyonu, kulüp yönetimleri, medya yöneticileri ve devletin ilgili birimlerinin samimi ve özverili katkıları ile mümkün olabileceği aşikardır.

Kısır çekişmeler ve çirkin olayların hiçbir kulübe fayda ve çıkar sağlamadığı, sağlayamayacağı, aksine koşulların bugünkü gibi devam etmesi halinde toplumda, taraftarlar arasında ve kulüplerimizde daha da büyük yaralar açacağı endişesini üç büyük kulüp divan yönetimleri taşımaktadır. Görüşmelerin hepimizin lehine sonuçlar vermesi mevcut kulüp, başkan ve yönetimlerinin samimi olarak ortak çalışmalara katılmaları ile mümkündür. Geçmişteki bazı yanlış anlaşılma ve kırgınlıklar bir yana bırakılarak kulüplerimizin eski günlerdeki bu güzel rekabeti dostluk ve el birliği ile yarınlara taşımaları mümkün olacaktır.

Kulüplerin tüm uygulamalardan sorumlu seçilmiş başkan ve yönetimlerin yeni futbol sezonu başlamadan acil olarak ortak platform teşkil etmelerini ve divan yönetimlerinin başlattığı bu önemli ve samimi girişimi nihai çözümlere götürecek çalışmaları yapmalarının gerekli ve zorunlu olduğunu tüm spor kamuoyuna saygılarımızla duyuruyoruz.''

Başkanlar ve yöneticiler, toplantının ardından tesislerde yemek yedi.

AA