Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tesislerine sadece spora hizmeti geçmiş ya da Türkiye'nin imajıyla ilgili hizmette bulunan kişilerin isimlerinin verildiğini hatırlattı.

Söz konusu duruma Abdi İpekçi örneğini veren Akgül, ''Sayın İpekçi'nin sporla alakası yok, ama Türk basınında önemli bir isim olduğu için İstanbul'daki spor salonuna Abdi İpekçi adı verilmişti. Ancak, GSGM tesislerine ticari amaçla isim verilirse, yüzde 25 pay almayı düşünüyoruz'' dedi.

''Günümüzdeki gelişmelerle birlikte sporda yeni şeyler ortaya çıkmaya başladı'' diyen Akgül, şöyle devam etti:

''Artık işin içine büyük paralar girdi. Tesis isimleri artık sponsorlukla verilir hale geldi. Şimdi para karşılığında isim verilmeye başlandı ve kulüplerin bundan çok büyük kazançlar elde ettiği bir döneme girildi. Türk sporunda artık ciddi isim sponsorlukları var. Gelişen durumda müthiş paralar dönüyor. GSGM, amatör sporlara yardım etmek için var. Galatasaray'ın Florya'daki tesislerine Metin Oktay'ın ismini ya da başka bir isim vermesi beni ilgilendirmez, ama GSGM'nin tesislerine para karşılığı, örneğin 'Türk Telekom Arena gibi' isim veriyorsanız, bu kurumun da oradan hakkı olmalı.''

Akgül, spor tesislerine ticari amaçla isim verilmesi durumunda, elde edilen gelirden GSGM'nin yüzde 25 pay almasını düzenleyen yönetmeliği hazırladıklarını belirterek, ''Yayımı için Resmi Gazete'ye göndereceğiz. Yönetmelik geçmişe doğru yürütülür mü bilemiyorum'' dedi.