Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Galatasaray taraftarları, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından teknik direktör Fatih Terim'e verilen 9 maçlık ceza sonrası protesto yürüyüşü yaptı.

Sarı-kırmızılı taraftar grubu UltrAslan'ın organize ettiği protesto gösterisi için Maslak metro istasyonu önünde toplanan grup, buradan İstinye'deki federasyon binasına yürüdü. Yaklaşık 1500 kişilik taraftar grubu, etrafında güvenlik önlemleri alınan ve bariyerlerle çevrilen TFF binası önündeki alanda toplanarak, tezahüratlar yapıp pankartlar açtı ve TFF Başkanı Yıldırım Demirören'i protesto etti.

Üzerinde, "Türk Futbolu Fenalarda", "Türkiye Futbol Fenerasyonu" ve "Adalet bir gün size de lazım olacak" yazılı pankartlar açan taraftarlar, "Yeter Yıldırım Demirören", "Demirören Fenerbahçe'ye başkan olsana" sloganları atarak, Demirören'i istifaya çağırdı.

SİYAH ÇELENK BIRAKILDI
Protestocu taraftarlar arasında izin verilen bir grup, güvenlik bariyerlerinden geçerek TFF binasında önünde açıklama yaptı ve siyah çelenk bıraktı.

UltrAslan taraftar grubunun genel koordinatörü Veysel Giley, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, geride kalan sezondan bu yana kural koyucu ve uygulayıcılarının oluşturduğu çifte standardın, kendilerini isyan noktasına getirdiğini söyledi.   

Mevcut düzene başkaldırmanın zorunluluk haline geldiğini savunan Giley, "Bugün sokaklardaki binlerce Galatasaray taraftarı, bu başkaldırının en önemli göstergesidir. Galatasaray taraftarları olarak sadece takımımıza yapılan haksız müdahalelere tepki için değil, tüm takımlara ilkeli ve çifte standarttan uzak bir yönetim anlayışı talebi için burada toplanmış bulunuyoruz" diye konuştu.

"Yıllardır kokuşmuş bir menfaat zihniyetinin yüzü değişen kuklaları tarafından yönetilen TFF'de, belki de en aymazı olan Demirören yönetimine artık dur deme vakti gelmiştir" ifadesini kullanan Veysel Giley, şunları kaydetti:

"Futboldaki kirli ellerin kanıtlarla ortaya çıkarıldığı 3 Temmuz sürecinin devamında, Türk futbolunu düzlüğe çıkaracak bir yönetim beklerken, bir anda yönettiği kulübünü batma noktasına getiren zatı federasyonun en tepesinde oturmuş halde bulduk. Demirören, seçilmesinin akabinde 'kişiler ve kurumlar ayrılsın' felsefesiyle şike sürecinde alınan skandal kararlar ve otellerde bir gece ansızın değiştirilen disiplin maddeleriyle futbol seyircisini nelerin beklediğini gözler önüne serdi. Futbolun zehrine zehir katan bu bu değişiklikleri yapan TFF ve kurulları, buradan aldıkları öz güvenle skandal icraatlarına artan bir tempoyla devam etmektedir.''

Giley, konuşmasının sonunda federasyon başkanı Yıldırım Demirören'i istifaya davet etti.

Protesto yürüyüşü başlamadan taşkınlık yapılmaması konusunda uyarılar yapılan grup, federasyon binası önüne siyah çelenk konulmasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.