Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Çek Cumhuriyeti maçı öncesi Milli Takım antrenörümüz Fatih Terim ve Milli kalecimiz Volkan Babacan düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

FATİH TERİM: "HAYAL DÜNYASINDA YAŞAMADIĞIM...""
Bu maçta skor farklı olmalı. Lehimize olmalı. Oyundan farklılıklar olmalı. Çok enteresan bir maç bekliyor bizi. Beraberlik olsa iki takım da dışarıda kalıyor. Onlar kazansa garantiliyorlar. Biz kazanırsak şartları var. Oyun yarın satranç gibi olacak. Farklı skorlar çıkabilir. Bizim lehimize skorun farklı olması gerekir."

"HAYAL DÜNYASINDA YAŞAMIYORUM"
"Ben hayal dünyasında yaşamıyorum, gerçeklerle ilgilendiğim için ben işaretlerimi yaptım. Ayrı basın toplantılarında 3 cümle söyledim. İlki gruptan çıkmanın başarı olduğuydu. Diğeri grubun ölüm grubu olduğunu, önemli takımların bu grupta olduğunu söyledim. Bazı şeylerin mesajını verdim ama bunlar umutsuzluk değil. Bir toplantıda da 3 puanın gruptan çıkarabileceğini söylemiştim. Bu da senaryolardan biri. Bir şekilde üst tura çıkmak önemli. 4 puan idealimizdi. Kayıp olabilir düşüncesiyle ama Hırvat maçı aklımızda olmayan şekilde bitti. Daha değişik bitirebiliriz diye düşünmüştük. Yarın senaryolardan bir tanesini oynayacağız. Bakalım ne olacak."

"BEDELLERİ ÖDEMEYE HAZIRIM"
"Dün antrenmandaydım. Oyuncularla hem bir gün önce hem de akşam beraberdim. Maçı seyrettik. Antrenmanda sessizdim ama ben de insanım. Benim de duygularım var. Oyuncularımla olan bir şeyden dolayı değil bu. 2016 şampiyonası öncesi kampa bakacak olursak beklediğim ama boyutunu tahmin edemediğim olayların yaşandığı doğrudur. Kampın hedeflediğimiz ve olması gerektiği gibi olmadığını da söyleyebilirim. Unutulmamalı ki henüz büyümemiş, büyümekte olan ve büyüdüğünü sanan hepsine bir dokunuşum vardır. Hayatlarına da etkim vardır. Bu kadroyu da ben kurdum. Bu kadroyu oluşturan süreci de yönetmeye çalışıyorum. Olabilecek her hadisenin de bedellerini ödemeye hazırım. Geçmişe de bakıldığında Galatasaray'da ve milli takımda bu bedelleri ödediğimi görürsünüz.""TURNUVA BİTSİN BAKALIM..."
"Bugün Türkiye'de herkes rahat olabilir ama hiçbir yere kaçamazlar. Herkes hakkını alacak. Yarın önemli bir maç var. Kimsenin hakkı kimsede kalmaz. Bırakmayacağım zaten. Biraz üzgünüm, kırgınım. İnsanız sonuçta. Bazen düşünüyorum 'Bunu aileme yapma hakkım var mı' diye. Çünkü ailem benim aileme haksızlık yapma hakkım yok. Bu zamana kadar dokundurmadım yine dokundurmam. Mahkemeye de bakacağız. Buradan bu konuyla ilgili yanımızda olanlara teşekkür ediyorum. Bu konudan dolayı buruktum biraz. Camdan çelikten bir adam değilim. Antrenmanı gözlemediğim içinde olmadığım anlamına gelmez. Ben işimin başındayım. Hayırlısıyla bitsin bakalım her şeyi rahat rahat konuşuruz."

"TÜRKİYE'DEKİ MATAH İŞLERİ BEN YAPTIM"
"Ciddi anlamda oyun düşüklüğümüz var. Hazırlık maçlarındaki performansımızla şu takım arasında büyük fark var. Beklentimiz olan bir çok oyuncunun gerek fiziki, psikolojik ve özel hayat... Bir çok sorunu bir arada yaşadık. Bunları hesaplamıştık ama bazen sıkıntı yaratabiliyor. Umarım bunu telafi ederiz ve daha rahat devam ederiz. Sıkıntılı olduğumuz açık. 'Hakan Çalhanoğlu yanlış yerde oynuyor' diye bir şey okudum. 40-45 senedir futbolun içindeyim. Bazılarına göre matah olmayabilirim ama Türkiye'deki matah şeyleri ben yaptım. Leverkusen'de hocası forvet arkasında veya sol kanatta oynatıyor. Teknik eleştirilere açığım. Sebebi o değil. 15 maç iyi gidemezsiniz bu şekilde. Sebebi açık. İşler kötü gittiği zaman böyle oluyor. İşi bilen yapar, bilmeyen eleştirir. Haklısınız, oyun olarak arada fark var. Biz o günlerin üzerine koyarak döneriz inşallah"

"BEN ÜZGÜNSEM OYUNCULARIM DA ÜZÜLMELİ"
"Benim girip oynadığımı kimse görmemiştir. Ben hayatım boyunca özel hayatımı işime karıştırmadım. Oyuncularımın hepsi iyi, benim oradaki davranışım açıktı. Oyuncularım, benim üzgün olduğumu bilmeli ve benimle üzülmeliler. Bizim sorunumuz o değil. Bazen mesajları gülerek verirsiniz, bazen böyle verirsiniz. Önemli olan mesajın gitmesi. Takımın durumu gayet iyi. Konsantre olmuş haldeler. Son şans artık. Olur ya da olmaz. Her bir maçın öncekinden güçlü şekilde devam edeceğini düşünüyorum. Değişikliklere gelince olabilir. 23 kişi seçtiğimize göre değişiklik olabilir ama köklü şeyler kimse beklemesin. 1-2 rotasyon olabilir. Taktiği açıklayacak değilim. Takımda herkes işin bilincinde. Zaman zaman insanlar güler, eğlenir, zaman zaman da böyle olur. Utanması gereken birileri varsa bu ben değilim. Bu takımın hocasının ve kafilenin bu durumu gelmesini sağlayanlar olmalı utanması gerekenler."

"BÜTÜN HER ŞEYİ ANLATACAĞIM"
"Herkes değişik kadrolar 11'ler kurmuş. İnşallah onların dediği kadro çıkar ne bileyim. Şimdiye kadar daha olmamış. Aslında çok gülmem lazım tabloya bakınca. Bir sürü şey var ama bugünün konusu değil. Merak etmeyin bütün konulardaki merakları gidereceğim yakında. Gerekirse ismen gerekmezse ortaya. Biz maça hazırız. Takımın neşesi yerinde."

"TARİH PROFESÖRÜ BENİ ELEŞTİRİYOR..."
"TRT ülkemizin televizyonu. Bu takım ülkenin takımı, spor konusu olmayan bir programda tarih profesörü çıkıyor bana ve takımıma olmayan şeyleri söylüyor. Bunu düşünebiliyor musunuz? Hakaret yağdırıyorlar onları geçtik ama tarih programında milli takım bir an evvel dönmeli diyorlar. Siz de diyorsunuz ki 'Hocam niye suratın asık' yalandan da gülemeyiz ki."

"ŞAMPİYONAYA ŞAMPİYONADA HAZIRLANILMAZ"
"Bu kampta olaylar beklediğimiz şeyleri dışına taştı. Oyuncularıma da söyledim. Buraya gelmeden kendilerini hazırlamalarını söyledim. Avrupa şampiyonasına şampiyona sırasında hazırlanılmaz. Ortama hazırlanılmayan bir ülkeden de geliyoruz. Zorlaştırıyoruz bunu. Kampta her şey olur. Bir çok şeyi biliyorsunuz ama bilmedikleriniz de var. Ben buradan birkaç oyuncumuz Avrupa ve dünya tarafından bahsedilmesini bekliyordum. Şu ana kadar olmadı. İnşallah yarın her şey istediğimiz gibi gelişir ve onlar bu dediklerimi saha içinde gerçekleştirirler. Ben bu konuya önem veriyorum."

"BİZ BİTTİ DEMEDEN BİTMEZ' DEMEYE ÇALIŞACAĞIZ"
"2008'deki duyguyu vermeye çalışacağım oyunculara. Böyle bir eleme grup aşaması oynadık. Mottomuz da böyle. Ya biz bitti diyeceğiz bitecek. Ya da bitmedi diyeceğiz bitmeyecek. Mottomuz bu olduğuna göre gereken neyse yapacağımdan emin olabilirsiniz. Ama futbolda bazen her istediğiniz olmuyor. Bakacağız yarın neler olacak. Böyle bir krizden bu fırsatı çıkarabilirsek bir sonraki aşamada başka şeyler konuşabiliriz"

"ÇEK TAKIMINI BEĞENİYORUM"
"Çek takımıyla elemelerde iki kez oynadık. Onlar bizi İstanbul'da yendi biz onları Prag'da yendik. İyi takımları var. Tek veya çift santrafor oynuyorlar. Türkiye'yi çok iyi bilen ve saygı duyduğumuz oyuncuları var. dikkat edilmesi gereken bir takım. Hırvatlar'ı 2-0'dan yakaladı. İspanya'ya karşı son anda beraberliği bulabilirdi. son yıllarda iyi bir Çek takımı izliyoruz. Beğendiğim bir takım."

VOLKAN BABACAN: "YOLUMUZA DEVAM ETMEK İSTİYORUZ"
Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ile birlikte basın toplantısına katılan kaleci Volkan Babacan, Çek Cumhuriyeti ile önemli bir karşılaşma oynayacaklarını belirtirken, "Yarın Çek Cumhuriyeti'ni yenerek Fransa'da kalmak istiyoruz." dedi.

Şampiyonaya iyi geldiklerini ama iyi başlayamadıkları bir turnuva oynadıklarını belirnten Volkan Babacan, "İyi başladığımız bir turnuva olmadı. Elemelerde de iyi başlamamıştık ama sonunu çok iyi getirdik. Ben inanıyorum ki Fransa'da kalabilme adına çok iyi bir şansımız var ve bunu yerine getireceğimizi düşünüyorum. Fransa'da yolumuza devam etmek istiyoruz. Oynadığımız takımlar iyi takımlar. Avrupa'nın önde gelen takımları. Defansları olduğu kadar ofansları da iyi. Biz de bu kadar kötü başlayacağımızı düşünmüyorduk. Şimdi son bir şansımız var. Elemelerde de son denilen yerden geldik. Bu son şansımızı değerlendirip Fransa'da kalmak istiyoruz." dedi.

3-0'lık İspanya maçının ardından bu maça dönüşle ilgili bir soruyu da cevaplayan Volkan Babacan, "Ne Hırvatistan maçı ne İspanya maçı aklımızda değil. Hedefimiz yarın oynayacağımız Çek Cumhuriyeti maçını kazanmak. Tek düşüncemiz bu." diye cevap verdi.

"KAPTANIMIZ BUNA GEREKEN CEVABI SAHADA VERECEK"
İspanya ile oynanan ve 3-0 kaybedilen maçta yaşananlar ve Arda Turan'ın ıslıklanmasıyla ilgili içerde ne yaşandığının sorulması üzerine ise Volkan Babacan, "Yarın kritik bir maçımız var. Tepkiler olmuştur. Kaptanımız buna gereken cevabı sahada verecek karakterdedir. Yarın gereken cevabı vereceğini düşünüyorum." dedi.

Takım olarak tek hedeflerinin Fransa'da turnuvanın içinde kalmak olduğunu yineleyen Volkan Babacan, "Oyuncular olarak tek hedefimiz Fransa'da kalabilmek. Daha ileriye nasıl gidebiliriz bunu düşünüyoruz. Daha önce başardık buraları. Hırvatistan ile önemli bir maç oynayacağız ve takımda hepimiz bunun bilincindeyiz. Yarın tamamen galibiyet parolasıyla maça çıkacağız. Arzumuz üst seviyede, bu bizim son şansımız bunu biliyoruz." diye konuştu.

Kendi performansıyla ilgili soruları da cevaplayan ve daha iyi katkı vermesi gerektiğini dile getiren Volkan Babacan, "İyi oynadığım maçlar da var kötü oynadığım maçlar da var sezon içinde. Kendi adıma ekstra katkı vermem gerektiğini düşünüyorum ama henüz veremedim. Burada yolumuzun uzun olduğuna inanıyorum. Çek Cumhuriyeti maçıyla başlayan bu yolda takıma artı katkı yapmak için elimden geleni yapacağım." diyerek iddialı olduklarını tekrarladı.

Çek Cumhuriyeti'ni çok iyi tanıdıklarını da belirten Volkan Babacan, "Çek Cumhuriyeti oyuncularını çok iyi tanıyoruz. Elemelerde ve daha önceki maçlardan dolayı rakibi yakından tanıyoruz. Onlar da sahaya kazanmak için çıkacaklar, biz de kazanmak için varımızı yoğumuzu ortaya koyacağız. Keyifli bir maç olacak. Umarım kazanan biz oluruz." diyerek sözlerini tamamladı.BAKMADAN GEÇME