Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye, Çek Cumhuriyeti'ne bir kez daha tarihi hezimet vermek için sahaya çıkacak. “Bekle kupa, bekle Avrupa” diyerek gittiğimiz şampiyonada artık kritik eşikteyiz. Hırvatistan ve İspanya yenilgilerinin ardından bu gece Çek Cumhuriyeti önünde “Ya devam ya tamam” demek için sahnedeyiz... Mucize gözüyle bakılan birçok ihtimalin birleşmesiyle finallere geldik, şimdi ‘neden ikinci tur olmasın’ diyoruz. Lens’te saat 22.00’de başlayacak maçta zafer istiyoruz. Gülmeye hasret kaldığımız şu günlerde Milli Takımımız’dan Türk futbolunun onuru için, göğüslerindeki Ay-Yıldız için mücadele edip bizleri gururlandırmalarını bekliyoruz. Artık ayağa kalkın, bu şarkılar yarım kalmasın...

TÜRKİYE ÇEK CUMHURİYETİ MAÇI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

Türkiye'nin D Grubundaki son maçı olan Çek Cumhuriyeti karşılaşması, ya tamam ya devam diyebilmek için son şans olacak. Türkiye-Çek Cumhuriyeti maçı 21 Haziran Salı günü (bugün) saat 22.00'da başlayacak. TRT 1 ve Lig TV kanallarından canlı olarak izlenebilecek maçta, taraftarlar tam destek verecek. Nollaert-Delelis Stadyumunda oynanacak bu maçı İskoçya Futbol Federasyonu'ndan hakem William Collum yönetecek. 

MUHTEMEL 11'LER

ÇEK CUMHURİYETİ: Petr Cech, Pavel Kaderabek, Tomas Sivok, Roman Hubnik, David Limbersky, Jaroslav Plasil, Vladimir Darida, Jiri Skalak, Milan Skoda, Josef Sural, Tomas Necid

Sakat: Tomas Rosicky

TÜRKİYE: Volkan Babacan, Şener Özbayraklı, Mehmet Topal, Hakan Balta, İsmail Köybaşı, Selçuk İnan, Ozan Tufan, Volkan Şen, Arda Turan, Emre Mor, Cenk Tosun

CECH: 2008’İ UNUTMADIK
Çekler’in deneyimli kalecisi Petr Cech, EURO 2008’de 3-2 üstünlüğümüzle biten tarihi maçı unutamadığını söyledi. Cech, “Aradan 8 yıl geçmesine rağmen o maçı unutmadık. Türkiye’yi yeneceğiz” dedi.

TERİM’DEN İNCİLER:
Spor konusu olmayan bir programda tarih profesörü çıkıyor bana ve takımıma olmayan şeyleri söylüyor. Bunu düşünebiliyor musunuz? Siz de diyorsunuz ki ‘Hocam niye suratın asık?’ n Beklentimiz olan birçok oyuncunun gerek fiziki, psikolojik ve özel hayat... Birçok sorunu bir arada yaşadık. Bunları hesaplamıştık ama bazen sıkıntı yaratabiliyor. Sıkıntılı olduğumuz açık. ‘Hakan Çalhanoğlu yanlış yerde oynuyor’ diye bir şey okudum. Leverkusen’de hocası forvet arkasında veya sol kanatta oynatıyor. 40-45 senedir futbolun içindeyim. Bazılarına göre matah olmayabilirim ama Türkiye’deki matah şeyleri ben yaptım. Ciddi anlamda oyun düşüklüğümüz var. Hazırlık maçlarındaki performansımızla şu takım arasında büyük fark var.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, bugün oynanacak Çek Cumhuriyeti maçı öncesi çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. İmparator, son günlerde yüksek sesle dile getirilen Milli Takım’daki kriz iddiaları ve önceki gün yapılan son idmandaki moralsiz görüntüsü ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

‘BÜYÜDÜĞÜNÜ SANANLAR...’
“Antrenmanda sessizdim ama ben de insanım. Benim de duygularım var. Oyuncularımla olan bir şeyden dolayı değil bu. Şampiyona öncesi kampa bakacak olursak beklediğim ama boyutunu tahmin edemediğim olayların yaşandığı doğrudur. Kampın hedeflediğimiz ve olması gerektiği gibi olmadığını da söyleyebilirim. Unutulmamalı ki henüz büyümemiş, büyümekte olan ve büyüdüğünü sanan herkese bir dokunuşum vardır. Hayatlarına da etkim vardır. Bu kadroyu da ben kurdum. Bu kadroyu oluşturan kişi olarak süreci de yönetmeye çalışıyorum. Olabilecek her hadisenin de bedellerini ödemeye hazırım.”

‘BİTSİN, KONUŞURUZ’
“Bugün Türkiye’de herkes rahat olabilir ama hiçbir yere kaçamazlar. Herkes hakkını alacak. Yarın (bugün) önemli bir maç var. Kimsenin hakkı kimsede kalmaz. Bırakmayacağım zaten. Biraz üzgünüm, kırgınım. İnsanız sonuçta. Bazen düşünüyorum ‘Bunu aileme yapma hakkım var mı?’ diye. Çünkü aileme haksızlık yapma hakkım yok. Bu zamana kadar dokundurmadım yine dokundurmam. Mahkemeye de bakacağız. Hayırlısıyla bitsin bakalım her şeyi rahat rahat konuşuruz. Bütün merakları gidereceğim. Gerekirse ismen, gerekmezse ortaya söyleyeceğim.”

“Bugün Türkiye’de herkes rahat olabilir ama hiçbir yere kaçamazlar. Herkes hakkını alacak. Kimsenin hakkı kimsede kalmaz. Bırakmayacağım zaten. Biraz üzgünüm, kırgınım.”

‘KAMPTA HER ŞEY OLUR’
“Bu kampta olaylar beklediğimiz şeylerin dışına taştı. Avrupa şampiyonasına, şampiyona sırasında hazırlanılmaz. Ortama hazırlanılmayan bir ülkeden de geliyoruz. Zorlaştırıyoruz bunu. Kampta her şey olur. Bir çok şeyi biliyorsunuz ama bilmedikleriniz de var. Ben buradan birkaç oyuncumuzun Avrupa ve dünya tarafından bahsedilmesini bekliyordum. Şu ana kadar olmadı. İnşallah her şey istediğimiz gibi gelişir ve onlar bu dediklerimi saha içinde gerçekleştirirler. Ben bu konuya önem veriyorum.”

‘UTANMASI GEREKEN BEN DEĞİLİM’
“Ben özel hayatımı hiç işime karıştırmadım. Oyuncularımın hepsi iyi. Oradaki davranışım açıktı. Oyuncularım, benim üzgün olduğumu bilmeli ve benimle üzülmeliler. Bazen mesajları gülerek verirsiniz, bazen böyle verirsiniz. Önemli olan mesajın gitmesi. Takımın durumu gayet iyi. Konsantre olmuş haldeler. Zaman zaman insanlar güler, eğlenir, zaman zaman da böyle olur. Utanması gereken birileri varsa bu ben değilim. Bu takımın hocasının ve kafilenin bu duruma gelmesini sağlayanlar olmalı utanması gerekenler.”

KADLEC: KEŞKE KADER MAÇI OLMASAYDI 

Fenerbahçe'den ayrılarak yeni sezonda Sparta Prag forması giyecek olan Michael Kadlec, Türkiye-Çek Cumhuriyeti maçı öncesinde iddialı konuştu.

Lens'te Türkiye'den dostları ile bir araya gelen ve hasret gideren Çek oyuncu, Türkiye'yi ve Fenerbahçe'yi hiç unutamayacağını söyledi. Eski takım arkadaşları Mehmet Topal, Volkan Şen, Şener Özbayraklı ve Ozan Tufan ile de görüşen Kadlec, maç için başarılar diledi.

Türkiye kadar kendilerinin de gruptan çıkmak adına çok istekli olduklarını ve daha avantajlı durumda bulunduklarını dile getiren Kadlec, yanındaki Türk dostları ile mesaj yollayarak, "Keşke kader maçı olmasaydı. Arkadaşlık başka hedefler başka. Türk arkadaşlarım çok ama biz kazanacağız. Türk dostlarım ve eski takım arkadaşlarım için üzgünüm" şeklinde konuştu.

BAKMADAN GEÇME