Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

EURO 2016 Avrupa Şampiyonası öncesinde gruplar belli olduğunda A Milli Futbol Takımımız'ın da yer aldığı D Grubu için 'Ölüm Grubu' ifadesi kullanılmıştı.

2008 ve 2012'de düzenlenen son 2 Avrupa Şampiyonası'nı kazanan İspanya'nın yanı sıra etkili kadrosuyla Avrupa'nın dikkatini çekmeyi başaran Hırvatistan, grubun favorileri olarak gösterildi.

2008'de yarı final oynayan milli takımımız ve her katıldığı turnuvada iz bırakmayı başaran Çek Cumhuriyeti'nin de bu grupta yer almasıyla otoriteler D Grubu'nu, turnuvanın en zorlu grubu olarak gösterdi.

Her grupta çıkabilecek sonuçlar önceden kestirilebilirken, D Grubu'nda ise durum çok daha farklı oldu. İspanya'nın favori olduğu grubu Hırvatistan lider olarak tamamladı. Hırvatlar'ın aldığı bu sonuçla, İtalya'nın rakibi İspanya oldu. Hırvatistan ise kendisine çok ters gelen ve bugüne kadar gol dahi atamadığı Portekiz ile eşleşti.

A Milli Futbol Takımımız'ın son maçta Çek Cumhuriyeti'ni yenerek rakibini saf dışı bırakmasının ardından, İrlanda Cumhuriyeti de İtalya karşısında kazanarak Milli Takımımız'ı turnuvanın dışına attı.

D Grubu'ndan çıkan Hırvatistan, Portekiz karşısında etkisiz kalırken, 117. dakikada Quaresma'nın golüne engel olamadı ve elendi. Bugün de İtalya ile karşılaşan İspanya, Gök Maviler'e karşı skor üretemeyince kalesinde gördüğü 2 golle sahadan 2-0'lık yenilgiyle ayrılarak turnuvaya veda etti.

Şampiyona öncesinde 'Ölüm Grubu' olarak gösterilen D Grubu'nda bulunan 4 takım da, çeyrek finallere geçilmeden turnuvanın dışında kalmış oldu.

BAKMADAN GEÇME