Başbakan'ın sözü ile Galatasaray'ın umut projesi olan Seyrantepe'deki yeni stat projesi TOKİ'ye takıldı. TOKİ Başkanı Bayraktar, "Maliyetler çok yüksek. Bu şartlar altında biz bu stadı inşa edemeyiz. Ama bir başka şekilde yapılır" dedi..

Galatasaray'ın umutla beklediği Seyrantepe projesinin yükleniciliğini yapacak olan TOKİ, dün yapılması beklenen ihaleyi bilinmeyen bir tarihe erteledi. TOKİ Başkanı Bayraktar, "Keşif ve metraj maliyetleri çok yüksek. Bu şartlar altında biz bu stadı yapamayız" dedi. Galatasaray'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile Seyrantepe'de inşa etmeyi planladığı 'yeni' Ali Sami Yen projesi bu kez de TOKİ'ye (Toplu Konut İdaresi) takıldı. Nisan ayında Galatasaray Spor Kulübü ve Gençlik Spor Genel Müdürlüğü arasında imzalanan son protokolün ardından stadyum inşaatının yüklenicisi durumundaki TOKİ'nin öngörülen sürenin dolmasına rağmen ihaleye çıkmaması üzerine açıklama yapan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, "Bugün (dün) ihaleye çıkacaktık. Fakat keşif ve metraj maliyetleri çok yüksek. Bu şartlar altında biz bu stadı yapamayız" dedi. Seyrantepe'de inşa edilecek stadyum için TOKİ'nin belli bir bütçe ayırdığını ve bunu üzerine çıkamayacağını ifade eden Bayraktar, "Normalde bugün (dün) stad için ihaleye çıkmamız gerekiyordu. Ancak yaptığımız araştırma ve çalışmalar sonucunda gördük ki bölgede keşif ve metraj maliyetleri çok yüksek. Bu şartlar altında TOKİ, stadı inşa edemez. Şu anda malliyet düşürmeye çalışıyoruz. İhaleye çıkabilmemiz için maliyetleri düşürmemiz şart" diye konuştu.

İHALE ZAMANI BELİRSİZ

Maliyet düşürme çalışmalarının sonuçsuz kalması üzerine ihalenin iptal edilip edilmeyeceği sorusunu, "Eğer maliyeti düşürmeyi başaramazsak mahal listelerini değiştirmeyi deneyeceğiz" şeklinde yanıtlayan Bayraktar, ortaya çıkan tablonun öngörülen maliyet hesaplamasının ne kadar üzerinde olduğunu ise açıklamadı. Bayraktar, yüksek maliyetinden ötürü stadın TOKİ tarafından inşa edilememesi durumunda ise başka yöntemlere başvurulabileceğini belirterek, Başbakan'ın söz verdiğini ve stadın başka şekillerde de yapılabileceğini belirtti. TOKİ Başkanı Bayraktar şöyle devam etti: "Şu anda ihaleyi bilinmeyen bir zamana erteledik. Ne zaman gerçekleştireceğimizi bilmiyoruz. Zaten TOKİ'nin mali gücü de belli. Maliyeti düşüremezsek stadı biz inşa edemeyiz. Fakat Başbakanımız da bir söz verdi. Dolayısıyla biz yapamasak da Ali Sami Yen başka türlü yapılacaktır. Fakat TOKİ o kadar parayı veremez."

52 bin kişilik stat 2009'da bitecekti!

Seyrantepe'deki 120 dönüm arazi üzerine yapılacak stat için daha önce ilgili bakanlıklar tarafından imzalanan ve Başbakan'ın onayıyla tamamlanan protokol sürecinin ardından nisan ayında yeni stadın 49 yıllık kullanım hakkı sarı-kırmızılı kulübe devredilmişti. TOKİ'nin yükleniciliğini üstleneceği 52 bin kişilik yeni Ali Sami Yen stadının Schalke Arena ya da Borussia Park'a benzemesi planlanıyordu. Bu yıl inşaatına başlanması öngörülen stadın 2009'da tamamlanması hedefleniyordu.