Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Nurhayat Sofuoğlu, oğlu Kenan ve gelini Julia Looman ile birlikte  sezon içinde yaşadıklarını anlattı.

Kenan'ın yarışları sırasında sakinleştirici aldığını ifade eden Sofuoğlu, "Yarış öncesi 3 gün önceden stresle evin içinde dolanırım. Kardeşlerimle birlikte izlerim. Onlar bana bakma derler. Bakmasam da olmaz ama bakarım, düştü mü düşecek mi öyle bakarım. Bırakıp odada seyretmesem daha iyi ama televizyonun başından ayrılamıyorum." diye konuştu.

Yarış sırasında neticeyi düşünmediğini daha çok düşüp düşmediğini merak ettiğini vurgulayan Nurhayat Sofuoğlu, şunları kaydetti:

"Fransa'da düşmesi kötüydü. Ailece yarış konularını çok konuşurduk. Hemen hemen her konuda bilgim var. Takımdaki herkesin ismini bilirim. O şöyle, bu böyle hepsini birbirimize anlatırız. Ben korkak bir anne olsam, ayaklarına sarılır bırakmam 'oğlum gitme' derim. 'Oğlum git, herkesi geç' diyen bir anneyim. Durup dururken, eleştirebilirim. Yarış konusunda kavga da edebiliriz. O da sinirli, ben de sinirliyim. Bazen kırıyoruz birbirimizi. Beni dikkate almaz. Kendi bildiklerimizi okuyoruz."

Kenan'ın güzel bir sezon geçirdiğini belirten anne Sofuoğlu, "Kenan derece yapmasa kızardım. 'Nasıl düşersin' dedim, geçen geldiğinde. 'O neydi, rakibin yoktu, o anda, kimseyle çekişmiyorsun. Nasıl düştün' derim. 'Aman Kenan sen büyüksün, en iyi bilirsin' yok. Ben de bildiğimce konuşurum. Geri kalmam konuşmaktan." ifadelerini kullandı.

"ÇOCUĞUM YARIŞIRKEN KORKUYORUM"
Oğlunun sporu bırakmasını istese de Kenan'ın yarışmaktan vazgeçmeyeceğini bildiğini anlatan Sofuoğlu, "O artık mesleği. Hobi olsa dersin ki vazgeç. Artık öğrenciler yetiştirecek. Yarışı bitirmesini bekliyorum. İstediği konuda onu desteklerim." diye konuştu.

Kenan'ın riskli bir spor yaptığını ancak bunun caddede gezmekten daha iyi olduğunu vurgulayan Nurhayat Sofuoğlu, şöyle devam etti:

"Çocukları spora yönlendirelim. Sporcu çocuktan zarar gelmez. Onları yetiştiren hocaları, ağabeyleri var. Futbol, basketbol, bütün branşlarda hevesli olduğu branşta yönlendirsinler. Benimki en az özenilecek bir hayat, zor bir hayat. Çocuğum yarışırken korkuyorum. İki üç gün kendime gelemiyorum. Onun başarısıyla seviniyorum. O Türk bayrağı, İstiklal Marşı çok güzel duygu. Allah da benim evladıma nasip etti. Ne mutlu ki bana. Herkese de nasip etsin."

Anne Sofuoğlu, Kenan'ın zor şartlarda spor yaptığını belirterek, şöyle konuştu:

"Biz ilk gittiği yıllarda her şeyi cebimizden yapardık. Depremden çıkmışız, evde makarna, çorba pişirip, buna para artırıp yollamaya çalışırdı Bahattin. Öyle geldik. Şimdikilerin bileti, vizesi alınıyor. Biz tarafımızı belli ediyoruz. Recep Tayyip Erdoğan'ı seviyoruz. Sonuna kadar da destekçisiyiz. Kimseden de korkumuz yok. Kenan sporcuymuş, niye tarafını belli ediyormuş. Edecek. Herkesten önce biz çıktık sokağa."

EŞİ JULIA LOOMAN: BAŞKASINA DEĞİL KENDİNE BAK
Milli motosikleçinin eşi Julia Looman da bu sezon Kenan'ın yarışını izlemeye gidemediğini söyledi.

Nisan ayında çocukları Mahir'in dünyaya geldiğini anlatan Looman, şu ifadeleri kullandı:

"Yarış izlerken strese giriyorum. Kardeşim bakıyor ve bana söylüyor. Çünkü bilmek istiyorum ama izleyemiyorum. Nazar olur diye izlemiyorum. İspanya'daki yarışı da izlemedim. Takım arkadaşı düşünce rahatladım. Çünkü yarışı bitirince şampiyon olacaktı."

Kenan'la konuşarak destekçi olmaya çalıştığını belirten Looman, "Her zaman sen başkasına bakma, kendine bak diyorum." dedi.

Looman, moralsiz olduğunda eşiyle konuşmamayı ve kendi halinde bırakmayı tercih ettiğini sözlerine ekledi.

KENAN: ŞAMPİYONLUĞA ULAŞMAK ZOR
Kenan Sofuoğlu, motosiklette yarış kazanmanın kolay ancak şampiyonluğun zor olduğunu vurgulayarak, dünyanın en sıcak yerinden, en soğuk yerine yarışa gidildiğini anlattı.

Farklı parkurlarda, farklı motosiklet ayarlarıyla yarıştıklarını anlatan Kenan, "Sadece biz bunu fiziksel olarak yapmıyoruz. Bir civata yüzünden şampiyonayı kaybetme ihtimaliniz var. Sezonda belirli limitli motosiklet sayımız var. Hepsini atlatıp şampiyonluğa ulaşmak gerçekten zor." diye konuştu.

Kötü başladığı sezondan teker teker puanları toplayarak şampiyonluğa ulaştığını anlatan milli sporcu şöyle devam etti:

"2016 yılında Türkiye'de çok büyük şeyler yaşandı. Özellikle 15 Temmuz'u yaşadık. Öyle bir karanlık günler geçirdik ki bırakın kariyeri, geleceğimiz ne olacak diye düşünmeye başlamıştık. Belki o gece sadece. Ertesi güne çıktığımızda şükür halkımızın dimdik ayakta durmasıyla bu direnişle yarınımızın daha parlak olduğunu gördük. O gece sabaha kadar ben de eve gelmedim. Sabah eve gelip birkaç saat uyuduğumda bir rüya mı geçirdim dün gece dedim."

15 Temmuz'dan sonra Avrupa'ya yarışlara gittiğinde insanların Türkiye'nin karıştığını düşünmesine üzüldüğünü dile getiren Kenan, "Çünkü Türkiye onların düşündüğü gibi bir yer değildi. Türkiye, sanki bitti, battı, yıkıldı. Bizi orada gördüklerinde çok şaşırdılar. Öyle bir bakışları vardı Türkiye'ye. Hamd olsun geçti bunlar." şeklinde konuştu.

"15 GÜNÜ ÇOK ZOR GEÇİRDİM"
İlk şampiyonluğundan 10 yıl sonra 5. kez zirveye çıktığını anımsatan Kenan, bunun daha çok azim verdiğini kaydetti.

Kenan, "Vazgeçmeden aynı azimle çalışmak da işin iyi tarafıdır. Fransa'da yarış dışı kaldığımda 15 günü çok zor geçirdim. Değeri olmasaydı o moral bozukluğunu yaşamazdım. Demek ki hala bu işi seviyoruz, istiyoruz ki bu stresi, heyecanı yaşıyoruz." diye görüş belirtti.

Milli motosikletçi, her şampiyonluğun farklı bir anlamının bulunduğunu vurgulayarak oğlu Hamza'yı kaybettiği 2015 yılında tekrar şampiyonluğa ulaştığını anımsattı.

Hiçbir zaman karamsarlığa düşmediğini dile getiren Kenan, "Ülkemize pozitif bakan biriyim. 2016 sezonunun iyi olduğuna inanıyorum. İnşallah Rabbim önümüze zorlu anlar nasip etmesin. Çünkü hayat, günden güne değişebiliyor." değerlendirmesinde bulundu.

YENİ BİR EVLAT SAHİBİ OLMAK EN GÜZEL KAZANÇTI
Oğlu Hamza'yı kaybettikten sonra yeniden evlat sahibi olduğunu belirten Kenan, şunları söyledi:

"Bu sene yaşadığım en güzel şey, bir kayıptan sonra yeni bir evlat sahibi olmaktı. Şampiyon olduktan sonra yoğun 3-4 saat geçirdim. Daha sonra eşimin yanına gittim, oğlum Mahir yeni uyanmıştı. Elime aldığımda 'sen bana hayatta verilmiş en güzel şeysin' dedim. Şampiyonlukların hepsi gelip geçici şeyler. Rabbimin bize hayatta verebileceği en güzel şey bir evlattır."

Devletin her zaman sporcuyu desteklediğini vurgulayan milli sporcu, "Avrupa'da ve dünya şampiyonalarında kendimizi çok şanslı olarak görüyorum. Arkamızda koskoca bir devlet, bize değer veren bir devlet var. Her şeyin başında bir Cumhurbaşkanımız var ki sporcuyu yerden göklere çıkarıyor, sporcuya çok değer veriyor. Bu, bizim ülke olarak en büyük şansımız. Bütün sporculara değer veren bir Cumhurbaşkanına sahip olmak en büyük şansımız. Federasyonumuzun arkamda güçlü bir şekilde durması beni her zaman mutlu ediyor." ifadelerini kullandı.

"UYARI ALDIM"
Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Dünya Supersport Şampiyonası'nda son dönemlerde kazandığı yarışların ardından pistte Türk bayrağı ile tur atması nedeniyle organizasyon yetkililerinden uyarı aldığını söyledi.

Milli motosikletçi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Suriye'de olanların Türkiye'de de yaşanıp yaşanmayacağını bazen düşündüğünü anlatarak, böyle bir şeyin olması durumunda ülkeyi asla bırakmayacağını kaydetti.

"Biz Türk insanı bırakıp gitmeyiz. Ölene kadar mücadelemizi veririz." diyen Kenan, bu mücadeleyi 15 Temmuz'da meydanlara inerek gösterdiklerini anlattı.

Türklerin ülkesinden vazgeçmeyeceğini vurgulayan Kenan, şöyle konuştu:

"Canını feda edecek milyonlarca insanın olduğu ülkeden geliyorum. Her zaman da fazlasıyla gurur duyuyorum. Özellikle Avrupa'da bana son yarışlarda uyarı geldi. Organizasyondan 'Kenan, senin kadar Türk bayrağı, Türkiye diyen bir pilot daha yok. Biraz abartıyorsun. Herkes farklı kutlama yapıyor, senin bir tane kutlaman var, sadece bayrak gezdirmek' dediler. Evet, bizim için bayrağın ne demek olduğunu bilseniz, o zaman anlarsınız, neden benim her yarış sonrası ısrarla bayrağımı alıp, bayrağımla neden tur atmaya çalıştığımı. "

Avrupa basınında 15 yıldır kötü fotoğraflarının gazetelerde kullanıldığını ve bunun kasıtlı olarak yapıldığını dile getiren milli motosikletçi, "Beni insanlara kötü tanıtmak istiyorlardı." dedi.

Kenan, kendisine karşı Türk ve başarılı olduğu için Avrupa'da negatif bir bakış tarzının bulunduğunu anlattı.

"Avrupa'da bir derdim var." diyen Kenan, şunları kaydetti:

"Yetiştirdiğim öğrencilere de bunu anlatıyorum. Ben bu saatten sonra bayrak gezdirmeye, İstiklal Marşı dinletmeye gidiyorum. Burada oturup klavye arkasından bizi eleştirenler de çoğaldı. Bu da tarafımızı, rengimizi belli ettiğimizden ötürüdür. Beni tarafımın, rengimin belli olduğundan dolayı Avrupa'da da çok sevmeyen var. Varsın sevmesinler, doğru tarafta olduğuma, doğru şeyler yaptığıma inanıyorum ki Rabbim de bize bugün bunları yaşatıyor. 16 yıl önce Avrupa'ya ilk gittiğimde benim bir hayalim vardı. Dünya Supersport Şampiyonası'nda yarışmak. Rabbim bana 2016'da 5. kez dünya şampiyonu olmayı nasip etti. Kimsenin daha önce başaramadığını başarmayı nasip etti."