Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Supersport şampiyonu Kenan Sofuoğlu’nun Motosiklet Federasyonu seçiminde delegeleri protestoya çağırmasına tek başkan adayı Ömer Faruk Berksan’ın verdiği sert yanıt ve suçlamalar, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül ile Spor Toto Teşkilat Başkanı Bekir Yunus Uçar’ın bulunduğu Barcelona’ya bomba gibi düştü.

Avrupa Atletizm Şampiyonası için geldikleri İspanya’dan gelişmeleri takip eden Akgül ve Uçar, Berksan’ın kendilerini suçlayan ifadelerine büyük tepki gösterdi. Akgül, 31 Temmuz’daki seçimlere tek başına girecek olan Berksan’ın seçilememe endişesiyle saldırgan ve çirkin bir tutum içine girdiğini
belirterek, “Bizimle önce kavga edip sonra gelip bütçe isteyecekler. Bu şartlarda nasıl birlikte çalışacağız” şeklinde konuştu.

‘MEMNUN SEÇİLEMEZ’
Berksan’ın kendisi tarafından tehdit edildiği iddiasına da yanıt veren Akgül, “Benim yanıma gelip, Tahkim Kurulu’ndan ceza alan federasyon başkanı
Süleyman Memnun’un cezası dolunca yeniden seçilebileceğini öne sürdüler. Ben bunun adaylık kriterleri açısından imkansız olduğunu söyledim. Israr
ederlerse federasyonu tanımayacağımı, onlarla çalışmayacağımı söyledim. Eğer bu tehdit ise evet tehdit ettim” diye konuştu. Akgül, kendisi hakkında
çirkin açıklamalar yapan ve halen eski federasyonun yönetim kurulu üyesi olan Berksan’ı tahkim kuruluna sevk edeceğini de sözlerine ekledi.

"KENAN ÇOK ÇEKTİ"
Genel Müdür Yunus Akgül, Kenan Sofuoğlu’nun eski federasyonu karalayan açıklamalarını da değerlendirirken, “Demokratik tepkisini ortaya koymuş. O da
federasyondan çok çekti. Alacakları ödenmedi. Federasyon 800 Euro verip Sofuoğlu’nun lisansını bile çıkartmadı. Şampiyonumuzun şikayetlerini dinleyip,
çözüm aracayacağız” ifadelerini kullandı.
HTSPOR / ÖZEL HABER / Murat AĞCA

UÇAR ATEŞ PÜSKÜRDÜ
“Ömer Faruk Berksan, Hezarfen Havaalanı’nda federasyona yılda 200 bin TL’ye kiraladığı pistten kazandığı rantı yitirmemek için yeniden başkan adayı oldu.”

 Motosiklet Federasyonu’nun eski başkanı ve Spor Toto Teşkilat Başkanı Bekir Yunus Uçar da Ömer Faruk Berksan’ı şahsi menfaatleri için motosiklet dünyasını kullanmakla suçladı. Uçar, “Berksan, Hezarfen Havalimanı’nda mülkü kendisine ait pisti yönetim kurulu üyesi olduğu federasyona yılda 200 bin TL’ye kiralıor. Rantı yitirmemek için başkan adayı oldu” dedi.Uçar şöyle devam etti:

“Kulüplerin büyük bölümü onu tekrar başkan görmek istedi. Camiadan da bu yönde baskı gördüm ve son anda adaylıktan çekildim. Berksan, Spor Toto’nun parasını federasyon borçlarını kapama vaadiyle üyelere peşkeş çektiği yolundaki suçlama komik. Federasyonun bütçesini GSGM veriyor. Ayrıca biz daha önceki başkanlığımızda bu federasyona değişik kaynaklardan 15 milyon dolar bulduk. Ben federasyonu büyük bir karla bıraktım. Şimdi ise borç batağındalar.”

46 OY GEREKİYOR
Genel kurulda Berksan’ın seçilmesi için yetkili kurullardaki üye sayısının 2 katı olan 46 üyenin oyunu alması gerektiğini de hatırlatan Bekir Yunus Uçar, “Eğer bir aday bu kadar oy bile toplayamıyorsa, zaten orada işi yok demektir” dedi.
 

SUÇLAMALARA CEVAP VERECEKLER!
Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Süleyman Memnun hak mahruişmiyeti cezası aldığından dolayı Asbaşkanı Hamit Abbasoğlu ve başkan vekili Ömer Faruk Berksan Cuma günü saat 11.00'de Türkiye Spor Yazarları Derneği'nde basın toplantısı düzenleyecekler.

 

Basın toplantısında, Türkiye Motosiklet Federasyonu'nun bu hafta sonu yapılacak olan seçimler öncesinde Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül ve Spor Toto Teşkilat Başkanı Bekir Yunus Uçar'ın, başkan adayı Ömer Faruk Berksan ile ilgili beyanatları ve Spor Toto sponsorluğunda yapılan kaçak Drag yarışı hakkında açıklamalar yapılacak.