Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Mutlugil,  ana statüde yer alan kuralın eşitlik ilkesine göre konduğuna olan inancını dile getirerek, "Hangi takımlar iyiyse ülke orijinine bakılmadan finalde onlar yer almalı. Voleybolun kalitesini artırmak açısından iyi olur diye düşünüyorum" dedi.

Eskiden İtalyan takımlarının aynı sorunu yaşadığını, şu anda ise Türk ve Rus ekiplerinin aynı sıkıntıyla karşı karşıya kaldığını belirten Mutlugil, "Türk voleybolu çok gelişti. Kulüplerimiz ve federasyonumuzun gayretli çalışmalarıyla artık 3 takımla temsil ediliyoruz. Avrupa'nın hatta dünyanın en prestijli kulüpler şampiyonasında seviye önemli. Hangi takımlar iyiyse ülke orijinine bakılmadan finalde onlar yer almalı. Voleybolun kalitesini artırmak açısından iyi olur diye düşünüyorum" diye konuştu.

Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) Yönetim Kurulu'nda kendisinin de yer aldığını hatırlatan Mutlugil, "Mevcut kurallar bu sezon geçerli olacak. Sezon ortasında kuralların değişmesi mümkün değil. Geçen yılın ekim ayı sonunda göreve gelmiş yeni bir yönetim var. Birçok görüş alıyor, toplantılar düzenliyoruz. CEV'in bu konuda ileriye dönük çalışmaları var. İlerleyen dönemlerde geliştirmeler yapılabilir" ifadelerini kullandı.

DİNÇAY: " HANGİ TAKIM AK EDİYORSA FİNALLERE OLABİLMELİ"
Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı ve Voleybol Şube Sorumlusu Hakan Dinçay ise CEV'in uygulamasının yanlış olduğunu yıllardır dile getirdiklerini belirtti.

Türkiye ligini dünyanın en iyi ligi olarak gösteren Dinçay, şu ifadeleri kullandı:

"Bu kadar bütçe ayrılıyor, iyi takımlar kuruluyor ama aynı ülkenin takımları finallere gelmeden eşleştiriliyor ve birinin elenmesi sağlanıyor. Bu da yapılan yatırımı çöpe atmış oluyor. Voleybol takımlarımız ciddi yatırımlar yaparak oyuncu kalitesini en üst seviyeye taşıyor. Türkiye ligi, dünyanın en iyi ligi ve neredeyse Şampiyonlar Ligi ayarında oynanıyor. Buna karşın Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finali'nde 3 takımla yer alabilecekken, bunu yapamıyoruz. Hangi takım hak ediyorsa finallerde olabilmeli."

URAL: "NE BASKETBOLDA NE DE FUTBOLDA BÖYLE BİR ŞEY VAR"
Eczacıbaşı VitrA Menajeri Nalan Ural da statüyle ilgili yapılan itirazların henüz bir sonuç vermediğini söyledi.

Avrupa'da voleybola yatırımın yaygınlaşması için CEV'in böyle bir uygulama yaptığını kaydeden Ural, "Olabildiği kadar değişik ülkeden takımı toplamaya çalışıyorlar. Senelerdir bu uygulamanın değişmesi için başvuruyoruz fakat bir sonuç çıkmadı. Ne basketbolda ne de futbolda böyle bir şey var. Kura çekimleri sırasında hem yazılı hem de sözle itirazlarımızı yapıyoruz. CEV de bunun farkında. İyi olan takımlar, gidebildikleri yere kadar gidebilmeli" değerlendirmesinde bulundu.