Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin ikisi firari, 43'ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı davanın karar duruşmasının 4 Ekim Çarşamba günü görüleceği açıklandı.

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesince, adliye binasındaki salonların fiziki yetersizliği nedeniyle Muğla Ticaret ve Sanayi Odasının salonunda yapılan duruşmada, helikopter teknisyeni eski astsubaylar Aydın Özsıcak, Murat Gösterit ve Ahmet Koçan'ın ek savunmaları alındı.

Sanık Özsıcak, söz konusu olaya bilgisi olmadan ve elinde olmayan nedenlerle katılmak zorunda kaldığını iddia etti. İdari tahkikat raporunun da suçsuz olduğunu gösterdiğini öne süren Özsıcak, personel olmadığı için uçuşa katıldığını ileri sürdü. Sanık Gösterit ise Çiğli 2. Ana Jet Üssü'ne Özel Kuvvetler timi gelene kadar görevin VIP uçuşu olduğunu sandığını ve telefonları kapatıldığı için ülkede yaşananlardan haberinin olmadığını iddia etti. Uçuşta yer almasının yönergeler gereği olduğunu savunan Gösterit, "Ben olmasam da uçuş yapılabilirdi. Darbeci değilim, FETÖ'cü hiç değilim. Sadece verilen emirleri yerine getirdim. Görevin suç teşkil ettiğini bilseydim emirlere uymazdım." ifadelerini kullandı. Sanık Koçan da göreve gönüllü olarak değil, zorunluluktan çıkdığını ileri sürdü. Göreve personel olmadığı için yazıldığını savunan Koçan, "Beni bu göreve yazanlar görevinin başında. Ben uçuşta fazlalıktım, ağırlık olmaktan başka bir şey yapmadım. Görevin amacını öğrenseydim emirlere uymaz, helikopteri bozardım." dedi.

Sanık avukatlarının ek sunmasının ardından Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, kararı açıklamak üzere duruşmaya 4 Ekim Çarşamba gününe kadar ara verdiklerini açıkladı.

İDDİANAMEDEN

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in bir numaralı şüpheli olduğu iddianamede, sanıkların, "Cumhurbaşkanına suikast", "Anayasa'yı ihlal", "yasama organına karşı suç", "hükümete karşı suç", "silahlı terör örgütü yöneticisi olma", "yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme", "yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs etme", "kasten öldürmeye teşebbüs", "zincirleme şekilde cebir ve tehdit kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama", "zincirleme şekilde silahla tehdit", "Cumhurbaşkanına hakaret", "zincirleme şekilde kamu görevlisine görevi nedeniyle hakaret", "kamu malına zarar verme", "mala zarar verme", "nitelikli olarak konut dokunulmazlığının ihlali" ve "nitelikli yağma" suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

Saldırıyı gerçekleştiren FETÖ'nün "suikast timi"ndeki biri firari 37 asker için en az 6'şar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.