Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Reuters'ın Suriye rejimine yakın El-Watan gazetesine dayandırdığı haberine göre, yarın Suriye'ye ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararları ve ülkedeki iç savaşı sona erdirmek üzere gerçekleşecek olan Cenevre görüşmelerine Suriye rejiminin delegeleri gidişlerini erteledi.

Cenevre görüşmeleri yarın gerçekleşecek.

Geçtiğimiz günlerde, Cenevre görüşmelerinde Suriye hükümeti ile muhalifler doğrudan pazarlık masasına oturacağı açıklanmıştı.

Suriyeli muhalifler Salı günü Birleşmiş Milletler'in (BM) İsviçre'nin Cenevre kentinde organize edeceği barış görüşmelerine ortak bir heyet ile katılma kararı aldı. Heyet 50 kişiden oluşacak.

Suriyeli muhalifler Cenevre görüşmelerine ortak heyet gönderme kararını Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da yaptıkları iki gün süren toplantıda aldı.

Toplantıya muhalefetin önde gelen yaklaşık 140 ismi katıldı.

Muhalif gruplardan, Suudi Arabistan'ın desteklediği, Yüksek Müzakere Komitesi'nin üyelerinden Basma Kodmani 50 kişilik heyette yer alacak kişilerin ve hangi muhalif grubun heyette kaç kişiyle temsil edileceğinin Cuma günü yapılacak görüşmelerde netleşeceğini açıkladı.

Komite Genel Koordinatörü Riyad Hicab ise toplantı öncesi "rejimin ömrünü uzatmaya yönelik çabalara" tepki göstererek istifa etmişti.

Muhalifler daha önce, Suriye'de siyasi bir geçiş süreci öncesi Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görevi bırakması gerektiği yönündeki görüşlerini tekrarlamıştı.

Şam yönetimi ise Esad'ın geleceğinin görüşmelerde pazarlık konusu olmadığını vurguluyor.

Daha önce Suriye'de 6 yıldan uzun süredir devam eden iç savaşın sona ermesi için BM gözetiminde yapılan tüm görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanmış; savaşta 330 binden fazla kişi ölmüş, milyonlarca kişi de evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.