Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

ABD'li eski olimpiyat doktoru Larry Nassar'ın tacizle suçlandığı davada hakim Nassar'a 175 yıl hapis cezası verdi ve kararı imzaladıktan sonra, "Az önce ölüm fermanını imzaladım" dedi.

Michigan eyaletinde görülen davada, jimnastik takımının eski doktoru 54 yaşındaki Nassar'a, 150'den fazla kadına cinsel tacizde bulunduğu suçlamasıyla 40 ila 175 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.

Hakim Rosemarie Aquilina, mahkemede, "Sana ceza vermek benim için onur ve ayrıcalıktır. Yaşamın boyunca bir daha cezaevi dışında yürümeyi hak etmiyorsun. Senin ölüm fermanını imzaladım." dedi.

Nassar'ın gelecek hafta görülecek başka davada benzer suçlamalardan hüküm giymesi bekleniyor.

Nassar, Olimpiyat madalyalı dört atlet tarafından tıbbi tedavi adı altında cinsel tacizde bulunmaktan ötürü suçlamıştı.

Nassar, çocuk istismarı fotoğraflarını bulundurmaktan dolayı 60 yıl hapis cezasına çarptırılmış, aynı zamanda sporculara tacizde bulunduğunu kabul etmişti.

Bu skandalın patlak vermesinin ardından taciz iddialarını hızlı bir şekilde yetkililere taşımamakla suçlanan ABD Jimnastik Başkanı Steve Penny istifa etmişti.

"KÜÇÜK KIZLAR BÜYÜYOR VE DÜNYANI BAŞINA YIKMAK İÇİN GERİ DÖNÜYOR"

ABD'nin eski olimpiyat doktoru Larry Nassar'ı tacizle suçlayan 156 kadın, bir hafta boyunca tanık kürsüsüne çıkarak yaşadıkları tacizleri anlattı.

Nassar hakkındaki suçlama dalgası ilk olarak Kyle Stephens'ın ihbarıyla başlamıştı. Stephens mahkemede verdiği ifadede, "Evet Larry. Buradayım. Sadece birilerine değil, herkese anlatmak için buradayım. Belki farkına varmışsındır. Küçük kızlar her zaman küçük kalmıyor. Büyüyor, güçlü kadınlara dönüşüyorlar ve dünyanı başına yıkmak için geri dönüyorlar." şeklinde konuştu. 

Stephens ifadesinin ardından BBC'ye verdiği röportajda "Çıkıp tüm hikâyemi başından sonuna anlatmamın bana güç verdiğine inanıyorum" ifadelerini kullandı. Kyle ilk kez 6 yaşındayken tacize uğradığını söyledi.

1987 yılında ABD olimpiyat takımında göreve başlayan Nassar'ın kurbanlarının büyük çoğunluğunun küçük yaştaki jimnastikçiler olduğu belirtildi. Kurbanlar, Nassar'ın jimnastik dünyasının en çok tanınan ve güvenilen doktorlarından biri olarak görüldüğünü söylediler.