Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Supercharger isimli elektrikli araç şarj istasyonlarının kullanımına dair yeni bir kural getirdi.

Supercharger Adil Kullanımı isimli yeni kurala göre, ticari amaçlarla kullanılan Tesla otomobiller bu istasyonlarda şarj edilemeyecek. Tesla, bu kuralın yalnızca 15 Aralık’tan sonra satın alınan Tesla otomobiller için geçerli olduğunu belirtiyor.

Bu yılın sonunda 10.000’den fazla şarj istasyonuna sahip olmak isteyen Tesla, çeşitli ülkelerde gittiği işbirlikleriyle Supercharger’ları dünyanın farklı uçlarına taşımak niyetinde.

Tesla’ya göre Supercharger şarj istasyonları evde veya işte otomobillerini şarj etme şansı olmayan sürücüler için ancak çoğu sürücü bunu unutuyor. Şirket, Uber gibi uygulamalar aracılığıyla taşımacılık yapanların, Supercharger istasyonlarındaki enerjiyi tükettiklerine ve diğer sürücülerin mağdur olduğuna dikkat çekiyor.

Elon Musk’ın şirketi, ürettiği tüm elektrikli araçlarının yol ve sürücü davranışları verilerine ulaşabiliyor. Tesla, eğer sürücülerin yeni kurala uymadıklarını fark ederse harekete geçeceğini belirtiyor.