Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Trabzon'da internet üzerinden tartıştıktan sonra evlerine çağırdıkları kızları tekme tokat döverek görüntüleri de sosyal medyada paylaşan üniversite öğrencisi üç kızdan Hasibe H. ve Mihriban Y. 10'ar yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ev sahibi genç kızlardan Nurçin Ç. ile mağdur iki genç kız hakkında beraat kararı verildi. Mahkeme beraat eden Nurçin Ç. hakkında 'özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği' gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu.

5 KIZ İÇİN HAPİS İSTENMİŞTİ

Habertürk Haber Merkezi'nden Enis Yıldırım'ın aktardığı bilgilere göre, KTÜ Mimarlık Bölümü öğrencisi Hasibe H. (25), KTÜ Metalurji Mühendisliği Bölümü öğrencisi Mihriban Y. (19) ve Hukuk Fakültesi Bölümü öğrencisi Nurçin Ç. (19), 13 Şubat 2017'de sosyal medya üzerinden tartıştıkları Kübra T. ve Esra K.'yı evlerine çağırdı. Üniversiteli kızlar Konaklar Mahallesi'ndeki yanlarında arkadaşları Gülbahar B. ile evlerine gelen havalimanında görevli Kübra T. (25) ile sigorta firmasında çalışan Esra K.'yı  tekme tokat dövdü, Gülbahar B.´yi ise bir odaya kapattı. Yaşananları cep telefonuyla kaydeden öğrenciler görüntüleri de sosyal medya hesaplarından paylaştı. Şikayet üzerine başlatılan soruşturmada Hasibe H., Mihriban Y. ve Nurçin Ç. hakkında birden fazla kişi tarafından kişiyi silahla hürriyetinden yoksun kılma, hakaret ve tehdit suçlarından 12 yıldan 46 yıla kadar hapis istemliyle dava açıldı. Saldırıya uğrayan Esra K. ve Kübra T. hakkında ise hakaret ve tehdit suçlarından 9 aydan 4 yıl 4 aya kadar hapis talep edildi.

SON SAVUNMALAR YAPILDI

Trabzon 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın son duruşmasına müşteki sanık Kübra T. katıldı. Diğer sanıkların gelmediği duruşmada son savunmasını yapan üniversiteli kızların avukatı Ahmet Cihan Aksoy, hürriyeti tahdit suçunun oluşmadığını tüm suçlarda lehe olan hükümlerin uygulanmasını talep etti. Müvekkilinin darp edildiğini belirten avukat Doğukan Bora Savaş ise "Karşı tarafın kontrolü ve yetkisiyle bir yere oturtularak darp edilmiştir. Videoya çekilmiştir. İstediği anda ayrılamayacağı aşikardır. Bu hürriyetten yoksun bırakma suçunun gerçekleştiğini göstermektedir" dedi.

"YAŞANAN OLAY BENİ ETKİLEDİ"

Kübra T. ise, yaşanan olayın kendisini çok etkilediğini belirterek "Karşı tarafın rahat tavırları beni çok etkiledi. Tehdit altında olduğumu düşünüyorum. Sosyal medyada yazdıklarım karşı tarafın tahrikine karşı yazdığım hakaretlerdir. Yazdığım hakaretlerden ve küfürlerden dolayı pişmanım" diye konuştu.

İKİ CEZA, ÜÇ BERAAT, BİR SUÇ DUYURUSU

Mahkeme sanıklardan Nurçin Ç. hakkında hürriyeti tahdit suçuna iştirak etmediği, hakaret ve tehdit suçlarının oluşmadığı gerekçesiyle beratine karar veren verdi. Hakaret ve tehdit suçundan beraatine karar verdiği Mihriban Y. ve Hasibe H. 'hürriyeti tahdit' suçundan 3'er kez 3 yıl 4 ay olmak üzere toplam 10'ar yıl hapis cezasına çarptırıldı. Kübra T. ve Esra K. hakkında ise hakaret ve tehdit suçlarından beratine karar verildi.

ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİNİ İHLALDEN SUÇ DUYURUSU

Mahkeme üç suçtan beraat eden Nurçin Ç. hakkında, Kübra T. ve Esra K.'nın rızası olmadan görüntülerini çekip sosyal paylaşım ağlarında görüntülü veya sesli ifşa ederek özel hayatın gizliğini ihlal ettiği gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmasına karar verdi.

"TÜRK YARGISI ADINA EMSAL KARAR"

Darp edilen kızların avukatı İsmail Kaynar, yerel mahkemenin kararının Türk yargısı adına emsal teşkil ettiğini söyledi. Kaynar, "Yaşanan olayın televizyon kanallarında tekrar tekrar yayınlanması, sosyal medya üzerinden mağdur müvekkillerimizin teşhir edilmesi, hem özel hayatın gizliliği hem de onların sosyal yaşantısı açısından hayatlarında büyük yaralar açtı" dedi. Tutuksuz yargılanmalarından dolayı sanıklarda bir rehavet hakim olduğunu belirten Kaynar, "Görüyoruz ki, Türk mahkemeleri bu yönde güzel kararlar da veriyor. Bugün verilen kararda her bir sanık için 10'ar yıl hürriyeti yoksun bırakmaktan ceza verildi ama hakaret yönünden müvekkillerimiz beraat etti. Video kaydı yapan sanık için ise beraat verilmiştir. Bu konuda biz de savcılığa ayrıca şikayette bulunduk" diye konuştu. Mağdurların avukatları sanıklar hakkında 100 bin liralık tazminat davası açmaya hazırlandıklarını da söyledi.

6 YIL 8 AY HAPİS YATACAKLAR

Hukukçular, Yargıtay'ın 10 yıllık hapis cezasını onaması durumunda Hasibe H. ve Mihriban Y.'nin 6 yıl 8 ay hapiste kalacaklarını ifade etti.