KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Turgut Özal

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 13 Ekim 1927 tarihinde Malatya'da dünyaya geldi. Özal, "Büyük Türkiye" hayali peşinde 66 yıllık ömrünü, Türkiye'de özgür ve sivil bir değişim için attığı adımlarla geçirdi.

"Büyük Türkiye" hayali peşinde 66 yıllık ömrünü, Türkiye'de özgür ve sivil bir değişim için harcayan Türkiye Cumhuriyeti'nin 8'nci Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal, "Bireyin devlet için var olduğu" anlayışı yerine, "devletin birey için var olduğu" anlayışını Türkiye kamuoyunun gündemine taşıyan lider oldu.

Turgut Özal'ın siyasi hayatı 1977 genel seçimlerinde Milli Selamet Partisi'nden İzmir Milletvekili adayı olmasıyla başlamış ancak milletvekili seçilememişti.

1979 sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarı olarak atanan Özal, aynı dönemde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini de vekaleten yürütmüştü. Bu özelliği nedeniyle Özal, hem DPT Müsteşarlığı hem de Başbakanlık Müsteşarlığı yapmış Türkiye'nin tek başbakanı ve Cumhurbaşkanıydı.

Türkiye ekonomisini liberalleştirmeyi hedefleyen ve "24 Ocak Kararları" olarak bilinen geniş çaplı programın hazırlanmasında önemli rol oynayan Özal, o dönemde gösterdiği etkinlik nedeniyle "sandalyesiz bakan" sıfatını almıştı.

12 Eylül 1980 darbesi sonrasında Bülend Ulusu Başbakanlığında kurulan 44. Hükümet'te Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevine getirilen Özal, 14 Temmuz 1982'de bu görevinden istifa etti.

İstifasının ardından 20 Mayıs 1983'te Anavatan Partisi'ni kuran Özal, aynı yıl yapılan genel seçimlerde partisinin birinci gelmesi üzerine 45. Hükümeti kurmakla görevlendirildi. 1983'ten 1991'e kadar aralıksız olarak tek başına iktidarda kalmayı başaran Anavatan Partisi, 1996 ile 2002 yılları arasında da çeşitli koalisyon hükümetlerinin içinde yer aldı.

Anavatan Partisi, 1987'de gerçekleşen genel seçimlerinden tekrar birinci parti olarak çıktı ve Özal, Başbakanlık koltuğunu korudu.

SUİKASTE UĞRADI

Özal, 18 Haziran 1988'de Ankara Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen Anavatan Partisi'nin 2. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşma sırasında uğradığı silahlı saldırı sonucu sağ elinden yaralandı. Yaralı halde kürsüye yeniden çıkan Turgut Özal, "Bilhassa belirtmek istiyorum, Allah'ın verdiği ömrü, O'nun isteğinden başka alacak yoktur, biz de O'na teslim olmuşuzdur." ifadelerini kullanmıştı.

Suikastı gerçekleştiren Kartal Demirağ isimli şahıs, saldırı sonrasında yakalandı ve yargılama sonucunda idama mahkum edildi. Ancak daha sonra cezası 20 yıl hapis cezasına çevrilen Demirağ, 4 yıl hapis yattıktan sonra Turgut Özal tarafından 1992 yılında affedildi.

31 Ekim 1989’da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin sekizinci Cumhurbaşkanı olarak seçilen Özal, 9 Kasım 1989 günü görevine başladı.

Turgut Özal, ekonomik alanda attığı önemli adımların yanı sıra, dönemin büyük sorunları arasında yer alan terörle mücadele konusunda da farklı bir strateji izledi.

Terörle mücadele konusunda ilk kez sivil inisiyatifi devreye sokan Özal, sorunun çözümü için pek çok görüşme gerçekleştirdi ve raporlar hazırlattı. Cumhurbaşkanı Özal'ın askeri güç kullanımı dışındaki önerilerini belirtmesinden sonra bölgede patlak veren olaylara karşı, bu konuda geri adım atmayacağının sinyalini "Kürt meselesini mutlaka çözeceğim. Bu benim milletime yapacağım son hizmetim olacaktır." sözleriyle verdi.

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı Özal'ın Celal Talabani ile 12 Mart 1991'de Çankaya Köşkü'nde yaptığı görüşme "Devletin PKK ile dolaylı yoldan ilk teması" olarak yorumlandı. Görüşmeden kısa süre sonra 26 Mart 1991'de Der Spiegel dergisine bir açıklama yapan Talabani, Özal’ın "Kürtlere özerklik vereceğini" söylediğini iddia etmişti.

Turgut Özal, 1992'nin Mart ayında DEP milletvekilleri Ahmet Türk, Sırrı Sakık ve Orhan Doğan'ı Köşk'te kabul ederek, onlarla da bir görüşme gerçekleştirdi. Sırrı Sakık, görüşmenin ardından Özal'ın kendilerine "Genel af çıkarıp, sorunu kökünden çözeceğini" belirttiğini açıkladı.

VEFATI NEDENİYLE ÇABALARI SONUCA ULAŞAMADI

Ancak Turgut Özal'ın, sorunun çözümüne ilişkin çabaları, 17 Nisan 1993'te vefat etmesi nedeniyle, sonuca ulaşamadı.

Ölümünden 19 yıl sonra 2012'de "cinayet sonucu öldüğü" yönündeki iddialar nedeniyle otopsi yapılması için Özal'ın mezarı açıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, otopsi raporuna göre, mevcut bilgi ve bulgularla Özal'ın kesin ölüm sebebinin tespit edilemediğini bildirdi.

Turgut Özal Haberleri

 • "Çok üzgünüm"

  Magazin, 26 Nisan 2021

  "Çok üzgünüm"

  Bir dönem 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın kızı Zeynep Önal ile evli olan ünlü baterist Asım Ekren, 70 yaşında hayata veda etti. Kansere yenilen Ekren'in vefatı sanat dünyasını yasa boğdu

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan anma törenine katıldı

  Gündem, 17 Nisan 2021

  Cumhurbaşkanı Erdoğan anma törenine katıldı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın 28’inci vefat yıl dönümü nedeniyle kabri başında düzenlenen anma törenine katıldı. Erdoğan, törende İnfitar Suresi’ni okudu

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Turgut Özal'ı andı

  Gündem, 17 Nisan 2021

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Turgut Özal'ı andı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Büyük Türkiye hedefi doğrultusunda ülkemiz için birçok yeniliğe imza atan Özal, öncülük ettiği demokratikleşme ve kalkınma hamlelerinin yanı sıra müstesna şahsiyetiyle de milletimizin sevgisini kazanmıştır." ifadesini kullandı.

  Semra Özal, ölümünün 28. yılında anılan eşi Turgut Özal'ı anlattı

  Gündem, 17 Nisan 2021

  Semra Özal, ölümünün 28. yılında anılan eşi Turgut Özal'ı anlattı

  Semra Özal, eşi 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatına ilişkin, "Evde bir doktor olsaydı, düştüğü anda müdahale edebilseydi belki kurtarılabilirdi. Bir devlet liderinin sağlının nasıl korunacağına dair bir mantalite henüz oluşmamıştı." dedi.

  Özal'ın heykeline maske takılmasına tepki

  Gündem, 06 Ocak 2021

  Özal'ın heykeline maske takılmasına tepki

  Antalya'nın Manavgat ilçesinde bulunan 8’inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın heykeline maske takılmasına Anavatan Partisi'nden tepki geldi. İl Başkanı Alihan Kansu, "Merhum Turgut Özal'ın anısına ve hatırasına yapılan saygısızlıktır. Bu saygısızlığı kabul etmiyoruz ve şiddetle kınıyoruz" dedi.

 • Kılıçdaroğlu, Turgut Özal'ı andı

  Gündem, 17 Nisan 2020

  Kılıçdaroğlu, Turgut Özal'ı andı

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Turgut Özal'ın 27'nci ölüm yıldönümünde "Demokratik siyasi yaşama daima bağlı kalan, devletin kurum ve kurullarını önemseyen, devlet yönetiminde planlamaya ve liyakate önem veren örnek bir siyaset ve devlet adamıydı" mesajı yayınladı

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Turgut Özal mesajı

  Gündem, 17 Nisan 2020

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Turgut Özal mesajı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, ülkeye ivme kazandıran icraatları, demokratikleşme ve kalkınma sürecinde iz bırakan hizmetleriyle her zaman saygıyla ve hayırla yad edileceğini bildirdi.

 • Turgut Özal kabri başında anıldı

  Gündem, 17 Nisan 2020

  Turgut Özal kabri başında anıldı

  8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, vefatının 27. yılında kabri başında anıldı.

  Adnan Kahveci'nin ölümü: 27 yıllık sır perdesi

  Gündem, 04 Şubat 2020

  Adnan Kahveci'nin ölümü: 27 yıllık sır perdesi

  Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın danışmanlığını da yapan eski bakanlardan Adnan Kahveci'nin ölümüne ilişkin sır perdesi, aradan geçen 27 yıla rağmen hala aralanamadı. Trafik kazası sonucu hayatını kaybettiğinde 44 yaşında olan Kahveci, yakın çevresi tarafından "aracını dikkatli kullanan biri" olarak tanınıyordu. Türkiye'de 1993'te meydana gelen şüpheli ölümler dikkate alındığında, Kahveci'nin yeni yapılan otobanda ters yola girerek kaza yapması, ölümü üzerine çeşitli iddiaları da beraberinde getirdi.

  Anma töreninde karşılaştılar

  Gündem, 17 Nisan 2019

  Anma töreninde karşılaştılar

  8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı anma töreninde Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu karşılaştı

 • Turgut Özal'ın vefatının 26. yıldönümü!

  Gündem, 17 Nisan 2019

  Turgut Özal'ın vefatının 26. yıldönümü!

  Türkiye Cumhuriyeti 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal vefatının 26. yıldönümünde sevenleri tarafından anılıyor. Başbakanlık ve Anavatan Partisi Genel Başkanlığı görevlerinde bulunan Turgut Özal, Cumhurbaşkanlığı görevi sürerken vefat eden Mustafa Kemal Atatürk'ün ardından, görevi başında vefat eden ikinci cumhurbaşkanı olmuştur. İşte, Turgut Özal'ın hayatı ve kariyerine dair önemli satır başları...

 • Japonlar'ı kurtarma operasyonu film oldu

  Kültür-Sanat, 03 Aralık 2018

  Japonlar'ı kurtarma operasyonu film oldu

  İran - Irak Savaşı sırasında Tarhan'dan Türkiye'nin girişimleri ve gönderilen özel uçakla kurtarılan 215 Japon vatandaşının yaşadıkları ''Yuvaya Dönüş' adıyla sinema filmi haline getirildi

 • FETÖ’cü kaçak doktor ABD’de ortaya çıktı!

  Gündem, 13 Temmuz 2018

  FETÖ’cü kaçak doktor ABD’de ortaya çıktı!

  Son Dakika Haberler! Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümündeki şüpheli doktor ve FETÖ firarisi Mustafa Sarsılmaz, AA ekibi tarafından ilk kez görüntülendi. FETÖ’nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonra ABD’ye kaçan Sarsılmaz’ın, FETÖ bağlantılı Virginia International University bünyesinde görev yaptığı ortaya çıktı. Emre Uslu’nun da çalıştığı ve başkanlığını İsa Saraç’ın yaptığı okulun, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 10 kişi için oturum izni aldığı ve Sarsılmaz ailesinin de bu kişiler arasında olduğu kaydediliyor

  Kırgızistan'da bulamadığı şifayı Malatya'da buldu!

  Sağlık, 03 Mayıs 2018

  Kırgızistan'da bulamadığı şifayı Malatya'da buldu!

  Karaciğer yetmezliği yaşayan ve Türkiye'ye gelen çok sayıda yabancı hasta, karaciğer naklinde önemli bir merkez haline gelen İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde sağlığına kavuştu. Mukambai Kurmankozhoev, "Amerika, Rusya, Güney Kore'de karaciğer nakillerini araştırdım. Sonra Turgut Özal Tıp Merkezi'nde yapılan karaciğer nakilleri duydum ve burayı tercih ettim" dedi

  Turgut Özal kimdir?

  Gündem, 17 Nisan 2018

  Turgut Özal kimdir?

  Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ölümünün 25. yıl dönümüde mezarı başında anıldı. Mustafa Kemal Atatürk'ten sonra görev başına vefat eden ikinci cumhurbaşkanı olan Turgut Özal, 4 yıl görev yaptı. Peki Turgut Özal kimdir?

 • Hatıra soygunu

  Gündem, 13 Ocak 2018

  Hatıra soygunu

  Malatya’daki Turgut Özal Müzesi’nden, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a ait, kadranında Anavatan Partisi’nin arı logosu bulunan saat ve metal dürbün çalındı. Müfettişler, İsmet İnönü Müzesi’nden de köstekli saat, pirinç mühür ve plaket ile kutusunun kaybolduğunu belirledi

 • Turgut Özal vefatının 24. yılında anılıyor

  Gündem, 17 Nisan 2017

  Turgut Özal vefatının 24. yılında anılıyor

  Turgut Özal, vefatının 24. yılında ülke genelinde anılıyor. Peki Turgut Özal kimdir? İşte Turgut Özal'ın hayatına dair tüm detaylar...

 • Çekmeköy'de el bombası alarmı

  Gündem, 14 Aralık 2016

  Çekmeköy'de el bombası alarmı

  Belediye işçileri tarafından bulunan el bombası kontrollü olarak patlatıldı

  Özal döneminin Sağlık Bakanı'ndan flaş FETÖ açıklaması

  Gündem, 10 Ağustos 2016

  Özal döneminin Sağlık Bakanı'ndan flaş FETÖ açıklaması

  Turgut Özal döneminin Sağlık Bakanı olan Halil Şıvgın Özal'ın ölümü ile ilgili FETÖ şüphesini dile getirdi ve araştırılması gerektiğini söyledi