Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Türkiye'den son 5 ayın en düşük ithalatı - İş-Yaşam Haberleri

    Söz konusu dönemde Türkiye'nin ithalatı da yüzde 27,2 azalarak 15 milyar 673 milyon dolara geriledi. İthalattaki bu düşüşle birlikte Türkiye ocakta, Ağustos 2018'den bu yana en düşük ithalatını gerçekleştirmiş oldu. Verilere göre, Türkiye'nin ocakta dış ticaret açığı yüzde 72,5 azalarak 2 milyar 503 milyon dolara geriledi.

    "DIŞ TİCARET AÇIĞI, 2019 SONUNDA TEKRAR 50-55 MİLYAR DOLAR BANDINA YÜKSELEBİLİR"

    Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvci Tokalı, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yılın ilk ayında dış ticaret açığının 2,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini kaydetti.

    Tokalı, yıllık dış ticaret açığının 48,5 milyar dolar seviyesine gerilediğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

    REKLAM

    "Yıllık dış ticaret açığının, büyüme hızında yavaşlama, altın ithalatında normalleşme, enerji fiyatlarının son zamanlardaki yukarı yönlü seyrine karşılık geçen yıla kıyasla ılımlı kalmaya devam etmesi ve kurdaki değer kaybının gecikmeli etkileri ile baz etkisine de bağlı olarak, düşüş trendini yılın ikinci ve üçüncü çeyreklerinde de sürdürerek 35-40 milyar dolar bandına kadar inebileceğini tahmin etmekle birlikte, büyümede yeniden dengelenmenin belirginleşmesiyle yıllık dış ticaret açığının 2019 sonunda tekrar 50-55 milyar dolar bandına yükselebileceğini öngörüyoruz."

    "ALTIN VE ENERJİ HARİÇ DIŞ AÇIKTAKİ İYİLEŞME HIZLA DEVAM EDİYOR"

    Petrol fiyatlarının, dış dengedeki iyileşmenin boyutu açısından önemli olacağını vurgulayan Tokalı, 2018'de aylık ortalaması 3,6 milyar dolar olan enerji ithalatının, aralık ayının ardından ocakta da yüksek seviyelerde kalmaya devam ettiğini ve ekim-kasım döneminde petrol fiyatlarındaki yükselişin gecikmeli etkisiyle 3,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini kaydetti.

    Tokalı, "Artan jeopolitik riskler nedeniyle petrol fiyatlarında son dönemde gördüğümüz yükseliş eğiliminin devam edip etmeyeceğinin de dış dengedeki iyileşmenin boyutu açısından önemli olacağını belirtmek isteriz. Altın ve enerji hariç dış açıktaki iyileşme hızla devam ediyor. Mayıs ayından beri 12 aylık çekirdek açıkta düşüş eğilimi korunuyor. Nisan sonunda 37,4 milyar dolara çıkan 12 aylık açık, 1,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen aylık altın ve enerji hariç ticaret fazlası ile ocak sonunda 3 milyar dolar düzeyinde. 2019 yılının ilk yarısında da düşüş eğilimini korumasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

    REKLAM

    "DIŞ TİCARET AÇIĞINDA AZALMA EĞİLİMİ SÜRÜYOR"

    GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan da ithalattaki daralmanın halen devam etse de bunun ihracattaki artış ile dengelenmesinin sınırlandığının görüldüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:

    "İç talepteki daralma zaten ithalata daralma olarak yansımış durumda. Buna ilave olarak kurlarda düşüşün gerçekleşmesi ve ana ihracat pazarımız olan Avrupa bölgesindeki ekonomik yavaşlama ihracat tarafına olumsuz yansımış durumda. İhracattaki artışın yavaşlaması, cari işlemler dengesi tarafında aralık ayında yeniden açık vermemizde etkili olmuştu. Bu eğilimlerin aynen ocak ayı dış ticaret açığı rakamlarında da etkisini sürdürdüğünü görmekteyiz."

    TÜİK'in nihai verilerinin Ticaret Bakanlığı verileriyle uyumlu olduğunu, paralel gerçekleştiğini vurgulayan Erkan, dış ticaret açığında azalma eğiliminin sürdüğünü, bunun da cari açık tarafına yansımasının düşüş şeklinde görüldüğünü söyledi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ