Gecekondu yıkımında alışılmadık görüntüler! Kendi elleriyle yıktılar...
Ankara Dikmen'deki gecekonduların yıkımında kameralara alışılmadık görüntüler yansıdı. Bu kez gecekondu yıkımında arbede yaşanmadı, tansiyon yükselmedi. Gecekondu sahipleri evlerini kendi eliyle yıktı.
BURASI TÜRKİYE 16 Nisan 2018 Pazartesi

Burası başkent Ankara. Yıllardır çözüme kavuşmayı bekleyen gecekondular, en sonunda yıkıldı. Üstelik o yıkımı gecekondu sahipleri yaptı. Yani daha öncekiler gibi arbede; tepki yoktu.

80 gecekondu sahibi için ise durum farklıydı. Çünkü onların tapuları yoktu. Yıkım demek onların aynı zamanda evsiz kalması demekti. Devreye Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna girince ve "Kimse mağdur edilmeyecek" deyince o gecekondu sahipleri de ikna oldu. Yeni yerleşim yerleri yapılana kadar onlar da mağdur olmayacak; kira yardımı yapılacak.

Projenin ayrıntılarına gelince... "Dikmen Vadisi son etap kentsel dönüşüm ve gelişim projesi", 188 hektar alanıyla Başkent'in silüetini değiştirecek. Bin 530 vatandaşla anlaşma sağlandı Tapu tahsis belgesi bulunmayan 870 gecekondu sahibine de, Doğukent Kentsel Dönüşüm Alanı'ndan, 200 metrekare arsa verilecek. Dönüşüme konu olan 2 bin 235 gecekondudan, bin 945'i yıkıldı; 210 gecekondunun ise yıkımı devam ediyor.