16 YIL ÖNCEKİ KEHANET
ABD’de faşizan açıklamalarıyla tepki çeken Cumhuriyetçi başkan aday adayı Donald Trump’ın olası bir Beyaz Saray macerası ‘fiyaskoyla sonuçlanacak, dibe vuracak’.
DÜNYA HALİ 18 Mart 2016 Cuma

Bu tespit, ülkenin fenomen dizilerinden The Simpsons’a ait. Üstelik, tam 16 yıl önce yayımlanan bir bölümde ortaya konmuş…

Trump Müslüman karşıtı açıklamalarına rağmen Cumhuriyetçi kanattaki yarışı önde götürürken, The Simpsons’ın 19 Mart 2000 tarihli bölümü ABD’de yeniden tartışma konusu oldu. Senarist Dan Greany, Donald Trump’ın başkanlığını ‘ABD’ye bir uyarı’ olarak tasvir ettiklerini, ‘delirmekte olan bir Amerika vizyonu’ çizdiklerini söyledi.

“Geleceğin Bart’ı” isimli bölümde, dizinin ana karakterlerinden Bart Simpson bir Amerikan yerlisi aracılığıyla kendi geleceğine gidiyor. Bu gelecekte, Simpsons ailesinin ‘dört dörtlük’ kızları, Bart’ın pek anlaşamadığı ablası Lisa ABD başkanı seçilmiş durumda. Hem de Trump’tan hemen sonra… Lisa Oval Ofis’te danışmanlarına, “Bildiğiniz gibi Trump’tan bize ciddi bir bütçe sıkıntısı miras kaldı. Durum ne kadar kötü?” diye soruyor. Bir bakan, yere çakılan bir grafik eşliğinde “Beş kuruşumuz yok” yanıtını veriyor. Bölümün devamında Lisa, ülkeyi Trump’ın miras bıraktığı ekonomik çöküşten kurtarmak için çeşitli politikalar üretiyor.

Hollywood Reporter’a konuşan senarist Greany bölümde Lisa’nın çözemeyeceği kadar büyük sorunlar yaratmak istediklerini ve bunun ancak Donald Trump’ın olası başkanlığı ile mümkün olacağı kanaatine vardıklarını anlattı. “Bu Amerika’ya bir uyarıydı” diyen senarist şöyle devam etti: “Bu [Trump’ın başkanlığı], dibe vurmaktan önceki son durak gibi görünüyordu. Delirmekte olan bir Amerika vizyonuyla uyumlu olduğu için senaryoya dahil edildi.