İnternetteki yeni tehlike 'cesaret videoları'
İnternet kullanıcılarının hayatlarını tehlikeye atarak birbirlerine meydan okudukları 'cesaret videoları' özellikle çocuklar arasında yayılıyor.
DÜNYA HALİ 13 Şubat 2018 Salı

Kimi çok miktarda tarçın yemeye çalışıyor, kimi deodorantı içine çekiyor.... 'Cesaret videoları' bazen ölümcül sonuçlara neden olabiliyor. 

Son vaka, Brezilya'nın Sao Paulo kentinde yaşandı. Yedi yaşında kız çocuğu Adrielly Gonçalves, ani kalp yetmezliği nedeniyle kaldırıldığı hastanede öldü. Bir yakını, küçük kızın Youtube'ta izlediği bir videodan etkilenip deodorantı içine çekerek öldüğünü duyurdu.

Küçük kızın ölümü internette giderek yayılan, bu videolarla ilgili kaygıları arttırdı. Youtube'ta birçok kullanıcının deodorantı içlerine çekerken kaydettiği ve binlerce kişi tarafından izlenen videoları bulunuyor. Bazı videolarda kullanıcılar bayılana kadar nefeslerini tutmaya teşvik ediliyor. Bazı videolarda da çok miktarda tarçın yemeye çalışanlar veya alkollü içecek tüketenler olabiliyor.

Uzmanlar, internette içeriğinden rahatsız olunan, videoların bildirilmesi gerektiğini söylüyor. Youtube da ölüm riski olan, yasadışı, tehlikeli faaliyetlerin içeriklerinin kısıtlandığını belirtiyor.