ABD'de korkutan grip salgını: 3 haftada 4 bin 46 ölüm
ABD son 15 yılın en ağır grip salgınıyla savaşıyor. Ülkede, sadece 2018'in ilk üç haftasında 4 binden fazla insan hayatını kaybetti.
DÜNYA HALİ 13 Şubat 2018 Salı

Amerika Birleşik Devletleri, son 15 yılın en ağır grip salgınıyla mücadele ediyor. Grip ve zatürreden hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen gün artıyor. 2018'in ilk üç haftasında, ülkede H3N2 virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 46'ya ulaştı. ABD'deki her 10 ölümden biri salgın kaynaklı. Bu da durumun 2009 ve 2010 yılındaki domuz gribi salgınından daha kötü olduğunu ortaya koyuyor.

Amerikalı yetkililer, "Bu çok zor bir hastalık mevsimi olacak ve ne zaman sonlanacağını bilemiyoruz" dedi. Hastaları tedavi eden 13 doktordan 1'inin de gribe yakalandığı, ölümlerin gelecek haftalarda daha da artmasından endişe duyulduğu bildirildi.

Salgın, Amerikan halkında paniğe neden oldu. Grip ilaçları yok sattı, raflar boşaldı. En fazla grip ilacı satılan eyaletler, Arizona, Indiana, Kentucky ve Arkansas oldu. Satışlar, bir önceki yıla kıyasla altı katına çıktı. Uzmanlarsa aşırı ilaç kullanımına karşı uyarıda bulunuyor.