ABD'den BMGK'ya Suriye'de yeni ateşkes teklifi
ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'de harekete geçmemesi halinde, ABD'nin harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi.
DÜNYA HALİ 13 Mart 2018 Salı

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Suriye'de ateşkesin başarısız olduğunu belirterek, BM Güvenlik Konseyine (BMGK) "kabul edilir edilir edilmez Doğu Guta ve Şam'da hemen yürürlüğe girecek, bağlayıcılığı olan yeni bir karar tasarısı" sunduklarını söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BMGK'nin Suriye'de 30 gün insani ateşkes talep eden 2401 sayılı kararının kabul edilmesinden iki hafta sonra, konseye bu kararın uygulanmasına ilişkin raporunu sundu.

Haley, Suriye'de ''uygulanamayan ateşkesin'' görüşüldüğü oturumda yaptığı konuşmada, Rusya'yı Suriye'de ateşkesin uygulanması konusunda verdiği sözleri yerine getirmemekle suçladı.

Bombaların çocukların üzerine düşmeye devam ettiğine dikkati çeken Haley, "Ateşkes başarısız oldu ve harekete geçme zamanı geldi. ABD bahanelere yer bırakmayacak, basit ve kabul edilir edilmez yürürlüğe girecek bağlayıcı yeni bir karar tasarı hazırladı." dedi.

ABD'DEN SURİYE'DE "REJİMİ VURURUZ" TEHDİDİ

Haley, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çocuklar ölürken harekete geçemiyorsak burada ne işimiz var? Bombalardan kaçmak için yer altında saklanan ve haftalardır güneş görmeyen aileleri kurtaramıyorsak, Güvenlik Konseyi eleştirildiği kadar etkisiz."

Suriye'de kimyasal silah kullanımı konusunda rejimini uyaran Haley, "ABD, gerekirse harekete geçmeye hazır. Tercih ettiğimiz yol bu değil, daha önce harekete geçeceğimizi gösterdik ve tekrar bu yönde bir adım atmaya hazırız." uyarısında bulundu.

GEÇEN YIL HAVA ÜSSÜ VURULMUŞTU

ABD geçen yıl Suriye'de Esed rejiminin kimyasal silah saldırıları üzerine rejime ait bir hava üssünü vurmuştu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 24 Şubat'ta kabul edilen BMGK kararına rağmen hava saldırıları ve bombardımanının devam ettiğini, ateşkesin hiçbir zaman uygulanmadığını vurguladı.

"TÜRKİYE'NİN DE KENDİNİ SAVUNMASINI HAKLI BULUYORUZ"

Afrin'deki gelişmelere ilişkin de toplantı öncesi bir gazetecinin sorusunu yanıtlayan Allen, insani yardımların ulaştırılması için çatışmasızlık çağrısı yaptıklarını ancak "Türkiye'nin de kendini savunmasını haklı bulduklarını" dile getirdi.

SİLAH AMBARGOSU ÇAĞRISI

İnsan Hakları İzleme Örgütü BM Direktörü Louis Charbonneau ise açıklamasında, Rusya ve İran destekli rejim güçlerinin Doğu Guta'da "katliam" yaptığını belirterek, BMGK'ye uluslararası hukuku ihlal etmeyi sürdüren askeri ve hükümet yetkililerine silah ambargosu uygulaması çağrısında bulundu.