ABD elçiliği, Kudüs'e katliamla taşındı...
Gazze sınırında düzenlenen gösterilerde şu ana kadar 59 Filistinli hayatını kaybetti, 2 binin üzerinde Filistinli de yaralandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Uluslararası toplum bir an önce üzerine düşeni yaparak, İsrail'in artan saldırganlığını sona erdirmek için süratle harekete geçmelidir" çağrısında bulundu.
DÜNYA HALİ 15 Mayıs 2018 Salı

ABD neredeyse tüm dünyanın tepkilerine rağmen Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı aldı ve büyükelçilik binası bugün saat 16.00'da resmen açıldı. Filistin'de ise saatler öncesinde gösterilere başladı. Nekbe'nin (Büyük Felaket) 70. yılı nedeniyle Gazze'nin Han Yunus kentinin doğusundaki İsrail sınırında toplanan Filistinliler, sabah saatlerinden itibaren sokaklardaydı. İsrail askerleri ise göstericilere ateşle karşılık verdi. Şu ana kadar 59 Filistinli hayatını kaybetti. Filistin Sağlık Bakanlığı açıklamasında ayrıca Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında düzenlenen gösterilerde şu ana kadar yüzlercesi gerçek mermiyle olmak üzere 2 bin 410 Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

Trump'tan açıklama

ABD elçiliğinin açılış törenine ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner de katıldı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın açılış töreninde bir video mesajı yayınlandı. Trump, ABD'nin Ortadoğu barışına 'tamamen kendini adadığını' belirtti. Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise, "İsrail için büyük bir gün. Tebrikler" ifadelerini paylaştı. Büyükelçiliğin taşındığı caddeye İsrail ve ABD bayraklarının yanı sıra "Siyon dostu Trump" ve "Trump İsrail'i büyük yaptı" yazılı billboardlar asıldı. 

Netanyahu "meşru savunma" dedi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail askerlerinin bugün abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen barışçıl gösteriler sırasında 55 Filistinliyi şehit etmesinin "meşru savunma" olduğunu iddia etti. Sosyal medya hesabından Gazze'deki olaylara ilişkin mesaj yayımlayan Netanyahu, her ülkenin kendi sınırlarını korumak zorunda olduğunu belirterek, İsrail askerlerinin barışçıl göstericilere karşı kullandığı orantısız gücü savundu. Gösteriler nedeniyle Hamas'ı suçlayan Netanyahu,"Hamas, İsrail'i yok etme niyetinde ve bu hedefini gerçekleştirmek için binlerce kişiyi telleri aşması için sınıra gönderiyor." ifadelerini kullanarak, İsrail askerlerinin Hamas'a karşı sınırlarını koruduğunu ileri sürdü. Netanyahu açıklamasında, İsrail'in egemenliğini ve İsrail vatandaşlarının güvenliğini korumak için kararlı şekilde hareket etmeye devam edeceklerini dile getirdi.

İsrail, Gazze sınırını "kapalı askeri bölge" ilan etti

İsrail ordusunun, Gazze sınırını "kapalı askeri bölge" ilan ettiği bildirildi. Ordudan yapılan yazılı açıklamada, sınırda tel örgülerin olduğu bölgenin "kapalı askeri bölge" ilan edildiği ve buradaki herhangi bir hareketliliğin ordunun onayını gerektirdiği belirtildi.

Halid Meşal'dan tüm dünyaya destek çağrısı

Hamas Hareketi Eski Siyasi Büro Başkanı Halid el-Meşal, tüm Arap ve Müslümanlara, Filistin halkının İsrail işgalini sonlandırmayı hedefleyen mücadelesine destek verme çağrısı yaptı. TRT World kanalına konuşan Meşal, Filistin meselesinde yaşanan son gelişmelere ilişkin İslam dünyası ve Arapların yanı sıra dünyada insani bir etkileşimin olduğuna işaret ederek, "Ancak bugün, halkımızın meşru haklarını ve mücadelesini bilen Müslüman ve Arap dünyası ile tüm dünyadaki hayır sahipleri ve derin insani özelliklere sahip dostlarımızı, ABD'nin Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasına seyirci kalmamaya, Kudüs'ü İsrail'e veren Amerikan mantığına teslim olmamaya çağırıyoruz" dedi.

ABD tarafından sunulan yüzyılın anlaşması ile ABD'nin İsrail büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasını anımsatan Meşal, Filistin halkının geleceğini, ABD veya İsrail'in değil halkın bizatihi kendisinin belirleyeceğini vurguladı.Meşal, ABD ve İsrail'i işaret ederek, "Tarih onlardan daha büyüktür. Halkımız onlara teslim olmayacaktır" dedi.

Ulusal yas ve genel grev ilan edildi

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Vasıl Ebu Yusuf AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'nde işlediği katliamda şehit düşenler için yarının ulusal yas günü olacağını ve genel greve gidileceğini belirtti.

Kuveyt, BMGK'yi acil toplantıya çağırdı

Kuveyt, İsrail'in Gazze sınırındaki şiddet olayları üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden (BM) acil toplantı talebinde bulundu. BMGK'nin geçici üyelerinden Kuveyt, Gazze'deki şiddet olaylarında 50'den fazla Filistinlinin hayatını kaybetmesi üzerine BM Güvenlik Konseyi'ni yarın acil toplantıya çağırdı.

Filistin'in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur da 30 Mart'tan bu yana İsrail güvenlik güçlerinin saldırılarında 100'e yakın Filistinlinin hayatını kaybettiğini, 11 binden fazla kişinin yaralandığını belirterek, İsrail'in Filistinlilere yönelik ''korkunç saldırıların'' ardından BM Güvenlik Konseyi'ne acil toplanma çağrısında bulunmuştu.

Arap Parlamentosu'ndan BM'ye çağrı

Arap Parlamentosu Başkanı Meşal bin Fehm es-Silmi yaptığı yazılı açıklamada, BM ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinden (BMGK), İsrail'in, silahsız Filistin halkına yönelik katliamının durması için acil müdahalede bulunmasını istedi. Bu yöndeki taleplerini içeren bir mesajın BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e iletildiğini belirten Silmi, BM'ye İsrail'in uluslararası kanunları açıkça ihlal eden vahşi saldırılarını kınama çağrısında bulundu. Silmi, uluslararası tepkilere rağmen Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararının yansımalarından ve felaket doğuran sonuçlarından ABD'nin sorumlu olduğunu belirtti. ABD'nin, Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma adımının uluslararası kanunlara ve sözleşmelere aykırı geçersiz bir karar olduğuna dikkati çeken Silmi, bunun Kudüs'ün "Filistin'in ebedi başkenti ve işgal altında olduğu" tarihi gerçeğini değiştiremeyeceğini vurguladı.

Arap Birliği'nden ABD ve İsraile tepki

Arap Birliği, ABD'nin uluslararası tepkilere rağmen Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasına ve İsrail askerlerinin Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan Filistinlileri şehit etmesine tepki gösterdi. Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, yaptığı yazılı açıklamada "ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması son derece tehlikeli bir adım. ABD'nin bu tehlikeli adımın kısa ve uzun vadede ortaya çıkacak gerçek sonuçlarını idrak ettiğini zannetmiyorum." ifadelerine yer verdi. Bazı ülkelerin de büyükelçiliğin taşınması kutlamalarına katılmalarının "utanç verici" olduğunu belirten Ebu Gayt, Arap Birliği'nin Kudüs'ün tarihi, dini kimliğini ve statüsünü savunmak için diplomasi mücadelesini sürdüreceğini kaydetti. Ebu Gayt ayrıca İsrail askerlerinin Gazze sınırında gösteri düzenleyen Filistinlileri şehit etmesine tepki göstererek, "Filistinlilerin İsrail askerlerinin kurşunuyla şehit düşmesi nedeniyle tehlike çanları çalması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

İTT: Uygulamaya destek veren ülke ve kuruluşlara...

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ABD'nin uluslararası tepkilere rağmen Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını kınayarak, uygulamaya destek veren ülke ve kuruluşlara karşı siyasi ve ekonomik uygulamalara gideceğini açıkladı. Teşkilattan yapılan yazılı açıklamada, büyükelçiliğin taşınması kararı “gayrimeşru” şeklinde nitelendirildi. Açıklamada, Filistin halkının yasal ve tarihi haklarının hedef alındığı ve uluslararası kararların hiçe sayıldığı hatırlatıldı. Açıklamada ayrıca, bütün dünya ülkelerine ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına destek vermekten ve büyükelçiliklerini Kudüs’e taşımaktan kaçınmaları çağrısında da bulunuldu.

İngiltere İsrail'in şiddetinden kaygılı

İngiltere Başbakanlık Ofisi '10 Numara'dan yapılan açıklamada, “Gazze’deki şiddet ve ölüm haberlerinden kaygılıyız” ifadesi kullanıldı. “Barış çabalarını yıkacak eylemlerden kaçınma ve ölçülü olma çağrısı yapıyoruz” denilen açıklamada, İngiltere’nin, bölgede Kudüs’ün ortak başkent olacağı iki devletli bir çözüme kuvvetle bağlı bulunduğu kaydedildi. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsiclisi Federica Mogherini ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres gibi İngiltere'nin de Gazze sınırındaki katliamdan dolayı İsrail'i kınamaktan kaçınması dikkat çekti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ÇAĞRI...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Londra'daki düşünce kuruluşu Chatham House'da yaptığı konuşmada, ABD'nin Kudüs kararına tepki gösterdi. Erdoğan, "Kudüs'ün statüsünü değiştirmeye yönelik adımlar uluslararası toplumun itirazlarına rağmen bugün hayata geçirildi. Kendimizi 2. Dünya Savaşı'nın karanlık günlerinde hissetmekten alıkoyamıyoruz. İnsan insanın kurdudur sözünü haklı çıkaran bir tablo ile karşı karşıyayız. Son adımıyla ABD, çözümün değil sorunun bir parçası olmayı tercih ederek, Ortadoğu barış sürecindeki arabuluculuk rolünü yitirmiştir" dedi.

"Uluslararası hukuku çiğneyen, BM kararlarına aykırı bu kararı bir kez daha reddediyoruz" diyen Erdoğan, "Uluslararası toplum bir an önce üzerine düşeni yaparak, İsrail'in artan saldırganlığını sona erdirmek için süratle harekete geçmelidir" çağrısında bulundu.

BAŞBAKAN YILDIRIM: BU ALÇAK BİR KATLİAMDIR

Başbakan Binali Yıldırım ise Ankara'ya gelişinde Esenboğa Havalimanı'nda basın açıklaması yaptı, şunları söyledi:

"Bu bir alçak katliamdır, şiddete kınıyoruz. Bu açıkça bir tahriktir, açıkça bir devleti yok saymaktır, Filistin'i yok saymaktır, haklarını, hukuklarını gasp etmektir. Amerika, maalesef sivilleri katleden İsrail yönetiminin yanında fütursuzca yer almış ve bu insanlık suçuna ortak olmuştur."

KILIÇDAROĞLU: ABD VE İSRAİL YÖNETİMLERİNİ KINIYORUM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter'daki hesabından, Gazze'deki protestoda Filistinlilerin şehit edilmesine yönelik değerlendirmede bulundu. Kılıçdaroğlu, "ABD yönetiminin gözü önünde, İsrail yönetiminin Ortadoğu'da uyguladığı zulüm insanlığa karşı işlenen bir suçtur. Gazze'de yaşanan katliamı lanetliyor, ABD ve İsrail yönetimlerini kınıyorum. Şehitlere rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Mazlum Filistin halkı ile beraberiz" ifadelerini kullandı.

İNCE: SEÇİLİRSEM GAZZE'YE GİDECEĞİM

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Konya mitingi sırasında şunları söyledi:

Bugün İsrail'in yaptıklarını gördünüz. 3 büyük dinin merkezi durumundaki Kudüs. Kudüs, Müslümanlar için önemli bir yer. Amerika ve İsrail, Ortadoğu'da kalıcı bir husumet gerçekleştiriyor. Kınıyoruz onları buradan. Türkiye Cumhuriyeti'ni yönetenlere sesleniyorum, çekin derhal Washington'daki büyükelçiyi. Müslümanlar Filistin'de öldürülürken Türkiye Cumhuriyeti daha aklı başında davranmalıdır. Devlette devamlılık esastır. Allah'ın izniyle Tayyip Erdoğan'ın koltuğuna ben oturduğumda, onun Türkiye Cumhuriyeti adına verdiği sözlerin takipçisiyim."

İnce, cumhurbaşkanı seçilirse Gazze'ye gideceğini dile getirdi.

KALIN: YENİ BİR CİNAYET, YENİ BİR LEKE

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın da Twitter'daki hesabından, "Bugün İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında şehit ettiği her bir Filistinli, İsrail’in utanç duvarına eklenen yeni bir cinayet, yeni bir lekedir. Dünyanın bu sistematik yok etme barbarlığı karşısındaki sessizliği de ayrı bir utanç tablosudur" paylaşımında bulundu.

"İşgale Karşı Ses Ver" eylemi

İHH, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını ve başta Gazze olmak üzere Kudüs ve Batı Şeria'da yaşanan olayları protesto etmek amacıyla "İşgale Karşı Ses Ver" eylemi düzenledi. Eylemde Taksim Tünel'de toplanan binlerce kişi Galatasaray Meydanı'na kadar yürüdü.