Kilauea Yanardağı yine patladı! 9 bin metre yüksekliğe kül püskürttü
Amerika Birleşik Devletleri'nin Hawaii eyaletindeki Kilauea Yanardağı'nda bir patlama daha meydana geldi. Küllerin geniş bir alanı etkilemesi nedeniyle yetkililer ada sakinlerini evlerinden çıkmamaları konusunda uyardı.
DÜNYA HALİ 18 Mayıs 2018 Cuma

Amerika Birleşik Devletleri'nin Hawaii eyaletinde geçen hafta faaliyete geçen Kilauea Yanardağı'nda, yeni bir patlama meydana geldi. Yanardağdan 9 bin 100 metre yüksekliğe kül püskürdü. Patlamanın birkaç dakika sürdüğü belirtildi. Ada sakinlerine evlerinden çıkmamaları uyarısı yapıldı.

Kilauea Yanardağı'ndan püsküren lav, taş ve zehirli gaz nedeniyle bölgeden yaklaşık 2 bin kişi tahliye edilmişti. Yetkililer, bölgede en az 37 evin kullanılamaz hale geldiğini açıklamıştı. Yanardağdan 61 metreye kadar püsküren lav, şimdiye kadar 36 bin metrekarelik alana yayıldı. Lav akışının ne kadar daha süreceği bilinmiyor.

6 bin 800 metre yüksekliğindeki Kilauea volkanı, dünya üzerinde en yakından izlenebilen yanardağlardan biri. Özellikle de yanardağın oluşturduğu lav nehirleri turistlerin ilgi odağı.