Selanik Belediye Başkanı'na "Neden Türkleri seviyorsun" dayağı...
Yunanistan'ın Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris, aşırı sağcıların saldırısına uğradı. Saldırganlar, Butaris'i tekme, tokat dövdü.
DÜNYA HALİ 21 Mayıs 2018 Pazartesi

Olay, Selanik'teki Pontus Rumları için düzenlenen törende yaşandı. Bir grup aşırı sağcı önce Selanik Belediye Başkanı Butaris'in törene katılmasına tepki gösterdi. Butaris'in Atatürk ve Türkler ile ilgili olumlu açıklamalarını hatırlatan grup, yemin törenini terk etmesini istedi. Kendisine yöneltilen hakaret ve küfürlere aldırmadı Butaris.

"BİR KABUSU YAŞADIM"

Tören alanında kaldı. Ancak kısa bir süre sonra bir grup, 75 yaşındaki belediye başkanına tekme ve yumruklarla saldırdı. Geceyi hastanede geçiren belediye başkanı, yaşadıklarını "kabus gibiydi" diyerek anlattı. "Bir kabus yaşadım, her yerime vuruyorlardı" dedi. Başta Yunan Başbakanı Çipras olmak üzere pek çok Yunan siyasetçi saldırıyı kınadı. Çipras, saldırının radikal sağcı haydutların işi olduğunu söyledi. Suçluların en kısa sürede yakalanacağını belirtti. Siyasi partiler de Butaris'e yapılan saldırıyı kınadı.

Butaris, belediye başkanı seçilmeden önce Selanik'te Atatürk'ün doğduğu evin bulunduğu sokağa "Atatürk Sokağı" adı verilmesini ve şehir merkezinde bir "Türk anıtı" dikilmesini önermişti. Ancak yoğun tepkiler üzerine geri adım atmak zorunda kaldı. Yiannis Butaris, 2012'de belediye başkanı seçildikten sonrada "Türkler kardeşim" şeklindeki sözleri nedeniyle de yoğun eleştiri almıştı.