Avusturya'dan skandal karar! 7 cami kapatılacak, imamlar sınır dışı edilecek
Avusturya skandal bir karar aldı. Ülkede, biri Türk camisi olmak üzere toplam 7 cami kapatılıyor. Çok sayıda imam sınır dışı edilecek, onlarca Türk imamın da izinleri incelemeye alınacak. Türkiye'den karara ilk tepki Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi.
DÜNYA HALİ 08 Haziran 2018 Cuma

Yedi caminin kapısına kilit vurulacak. Çok sayıda imam sınır dışı edilecek. Avusturya hükümeti'nin kararı bu yönde... Kararı, Avusturya'nın merkez sağ - aşırı sağ koalisyonu aldı... Biri Viyana'da Avusturya Türk İslam Birliği'ne bağlı bir Türk camisi olmak üzere toplam yedi cami kapatılıyor. Diğer altı cami ise Arap Birliği'ne bağlı. Kararda Arap Birliği'nin kapatılması da var. Ayrıca çok sayıda imam için sınır dışı kararı verildi. Avusturya Türk İslam Birliği çalışanı yaklaşık 40 imamınsa çalışma izinleri incelemeye alındı...

Başbakan Sebastian Kurz, Viyana'daki Türk camisinin kapatılması kararında camide düzenlenen Çanakkale Savaşı temsilinin etkili olduğunu belirtti. Söz konusu etkinlikte asker üniforması giyen çocukların şehit rolünde oynamasını eleştirdi. Başbakan Kurz daha önce böyle bir görüntünün Avusturya'da yeri olmaması gerektiğini belirterek soruşturma talimatı vermişti. Ancak resmi gerekçe olarak, ülkedeki ibadethanelerin yurtdışından maddi destek alması gösterildi.

TÜRKİYE KARARA TEPKİ GÖSTERDİ

Türkiye'den ilk tepki Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi. Kalın, "Bu, ülkedeki İslam karşıtı ırkçı ve ayrımcı popülist dalganın sonuçlarından biridir. Amaç, Müslüman toplulukları ötekileştirerek siyasi kazanım elde etmektir" dedi.

İmamları incelemeye alınan Avusturya Türk İslam Birliği, Avusturya genelinde 100 binin üzerinde üyesi ve 65 camisi olan resmi bir dernek. Bir anaokulu da işletiyor ve Avusturya devletinden dini ödenek alıyor. Avusturya hükümetinin kararının uygulamaya geçmesiyle, imamların aileleri de dahil yaklaşık 150 kişinin oturma izinlerinin iptal olması bekleniyor.