Ünlü şef Anthony Bourdain intihar etti
İstanbul'da ıslak hamburgeri, işkembeyi, Mardin'de kaburga dolmasını tanıtmıştı. Dünyaca ünlü Amerikalı şef Anthony Bourdain, Fransa'da kaldığı otelde yaşamına son verdi.
DÜNYA HALİ 08 Haziran 2018 Cuma

Emmy ödüllü televizyon programcısı ve şef Anthony Bourdain, program çekimi için gittiği Fransa'da hayatına son verdi. Bourdain, hazırlayıp sunduğu seyahat ve yemek programı, 'Parts Unknown' için Fransa'nın Strazburg kentine gitmişti. 61 yaşındaki şef kaldığı otelde, kendini asarak intihar etti. Korkunç manzarayla karşılaşan, yakın arkadaşı Fransız şef Eric Ripert oldu.

Şefin ölümünü, programının yayınladnığı televizyon kanalı CNN duyurdu. Bourdain'in ölümünden büyük üzüntü duyulduğu belirtildi. Şef için, "Maceraseverliği, iyi yemek sevgisi ve güzel hikayeleri Bourdain'i, eşsiz bir hikaye anlatıcısı yapmıştı" dendi. Amerikalı şef, eski ABD Başkanı Obama ile Vietnam'da yediği yemekle çok konuşulmuştu.

Yalnızca ülkesinde değil Türkiye'de de tanınıyordu. Yemek programının bir bölümünü İstanbul'a bir bölümünü de Mardin'e ayırmıştı. Kebapları, işkembeyi ve ıslak hamburgeri, tüm dünyaya tanıttı. En beğendiği Türk yemeği, kaburga dolması oldu.

Ünlü şefin kariyeri, 1999'da New Yorker dergisinde yayınlanan, "Bunu okumadan yemek yemeyin" adlı makaleyle yükselişe geçmişti. Bir yıl sonra, "Mutfak Sırları: Aşçılık Dünyasından Mahrem Maceralar" adlı kitabını yazdı. Ardından kariyerini televizyon programlarıyla sürdürdü. 2013'ten bu yana CNN'de yayınlanan yemek programıyla farklı kültürlerin yemeklerini ekrana taşıdı.