Suudi Arabistan'daki 'insansız defile' sosyal medyada gündem oldu
Moda dünyasında yaşanan bir ilki ekranlara getireceğiz şimdi... Bu ilk, Suudi Arabistan'da yaşandı. Mankensiz bir defile düzenlendi.
DÜNYA HALİ 08 Haziran 2018 Cuma

Uçuş uçuş elbiseler podyuma çıktı ve gerçekten de uçtu. Çünkü elbiseleri mankenler değil, insansız hava araçları taşıdı.

Suudi kadınların mankenlik yapması yasak. Zaman zaman yalnızca kadınların izleyeceği defilelerde podyuma çıkmalarına izin veriliyor. Bu görüntülerin kaydedildiği Cidde kentindeki defilede podyuma çıkamadılar. Çünkü defileyi izleyenler arasında erkekler de vardı. Hal böyle olunca iş insansız hava araçlarının başına düştü. Kıyafetler insansız hava aracı drone'lara asıldı.

 

İnsansız defile bir süredir ılımlı İslam'a geçmeye yönelik adımlar atan Suudi Arabistan'da tepki çekti. Organizatörler ise Ramamzan ayı nedeniyle kadın manken kullanılmadığını açıkladı. Görüntüler sosyal medyada da kısa sürede gündem oldu. Defalarca izlenen video kimi kullanıcılar tarafından korku filmlerine, uçan elbiseler de hayaletlere benzetildi.

Suudi Arabistan'da son dönemde reform yanlısı Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından bir dizi radikal karar hayata geçirildi. Nisan ayında Riyad'da düzenlenen moda haftası da Suudi Arabistan için ilklerden biri olarak kayıtlara geçmişti.