Ölmemek için online alışveriş yapıyorlar!
Birbiri ardına yaşanan terör saldırıları ne yazık ki Afganistan'da yıllardır günlük hayatın bir parçası haline gelmiş durumda. Bu nedenle başkent Kabil'de halk sokağa çıkmaya korkuyor. Hal böyle olunca internet üzerinden alışveriş ülkede giderek yaygınlaşıyor.
DÜNYA HALİ 09 Haziran 2018 Cumartesi

Neredeyse her gün gerçekleşen intihar saldırıları, her köşe başında bir patlama... Afganistan'da sokağa çıkmak pek de güvenli değil. Başkent Kabil'de market alışverişine çıkmak bile çoğu zaman büyük bir tehlike almak anlamına geliyor. Bu durum son dönemde kentte internet alışverişinin yaygınlaşmasına neden oldu.

 

İNTİHAR SALDIRILARI SIK SIK TESLİMAT ERTELETİYOR

27 yaşındaki Dari Esmatullah dükkanını internete taşıyan ilk girişimcilerden... Günde ortalama 50 sipariş aldığını ve bu sayının giderek arttığını söylüyor. Ancak bazı günler teslimat yapamadıklarını da ekleyen Esmatullah, "Bir yerde intihar saldırısı ya da patlama olduğunda o bölgeye teslimatı durduruyoruz. Müşterilerimizi arayıp o gün teslimat yapamayacağımızı söylüyoruz ve siparişlerini ertesi gün götürüyoruz" diyor.

İşin en zor kısmı ise kuryelere düşüyor. Afgan kuryeler her gün tabir-i caizse kelle koltukta çalışıyor. Afganistan sokaklarındaki tek tehlike terör de değil. Kadınlar da alışveriş için sokağa çıkmaktan korkuyor. Çünkü özellikle Kabil'de çok fazla cinsel taciz vakasıyla karşılaşılıyor. Tüm bunlar Afganistanlıları daha çok internet üzerinden alışveriş yapmaya yöneltiyor.