Somali'de gözde isim 'İstanbul'
Türkiye, son dönemde Somali'ye yaptığı yatırımlarla bu ülke halkının kalbini fethetmişe benziyor. Zira Somali'de kızlarına "İstanbul" adını verenler her geçen gün artıyor.
DÜNYA HALİ 07 Temmuz 2018 Cumartesi

Kara kıta Afrika'nın en yalnız ülkelerinden Somali, Türkiye'nin uzattığı dostluk elini unutmadı. Türkiye'ye duyduğu yakınlığı kız çocuklarına verdiği isimle gösterdi. Son dönemde Somali'de en popüler isimlerin başında "İstanbul" geliyor. Pek çok aile kız çocuklarına İstanbul adını veriyor. Nedeni ise Türkiye'den Somali'ye uzanan yardımlar...

Türk dizileri sayesinde tanıdıkları İstanbul'un ihtişamının da bunda etkisi var. Kızına İstanbul ismini verenlerden biri, Somalili sanatçı Muhtar Muhammed... Muhammed, "Türk halkının desteğini, ailesimin ve Somali halkının zihninden hiç silinmesin diye kızıma bu adı verdim. Bunu bir vefa borcu olarak görüyordum" dedi. Sümeyye Abduşşekur isimli bu kadın ise İstanbul'a duyduğu hayranlık nedeniyle kızına bu ismi verdiğini söyledi: İstanbul'un doğal güzelliğini çok sevdim. Hatta bir ara kendi adımı değiştirip İstanbul koymayı düşündüm. Daha sonra bu ismi yeni doğan kızıma verdim.

Sadece İstanbul değil, Türk siyasilerin isimleri de son dönemde Somali'de son derece popüler... Bu isimlerin başında Cumhurbaşkanı'nın soyadı olan Erdoğan geliyor. Somaliler bu tercihlerini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a duydukları sevgiyle açıklıyor.