Tayland'da zamana karşı yarış! Mağarada mahsur kalan çocuklar ailelerine mektup gönderdi
Tayland'da günlerdir bir mağarada kurtarılmayı bekleyen çocuklar ailelerine mektup gönderdi, "iİyiyiz" dedi. 12 çocuğa eşlik eden antrenörleri ise ailelerden özür diledi. Kurtarma çalışmaları ise devam ediyor. Mağaradaki su tahliye edilmeye çalışılıyor.
DÜNYA HALİ 07 Temmuz 2018 Cumartesi

"Baba, anne, benim için endişelenmeyin, ben iyiyim. Bana kızarmış tavuk hazırlayın, sizi seviyorum." Bu sözler, kurtarma ekiplerinin günlerdir mağaradan çıkarmaya çalıştığı Taylandlı çocuklardan birine ait. Yaşları 11 ile 16 arasında değişen 12 çocuk ailelerine mağaradan mektup gönderdi. Hepsi mektuplarında iyi olduklarını yazdı. Birçoğu ailelerinden, kurtulacakları gün için özledikleri yiyecekleri hazırlamalarını istedi. 12 çocuğa eşlik eden antrenörün mektubu ise bir özür niteliğindeydi: "Destekleriniz için teşekkür ederim, tüm ebeveynlerden özür dilerim" dedi.

Öte yandan mağarada mahsur kalan grubu kurtarmak için çalışmalar sürüyor. Çocukların mağaradan çıkabilmesi için dört seçenek var. Birincisi mağaradaki suyu tahliye ederek çıkış yolu açmak; ancak günlerdir devam eden tahliye çalışmalarına rağmen su seviyesi hâlâ yüksekliğini koruyor. Muson yağmurları başlarsa bütün çabalar boşa gidebilir. İkinci seçenek çocuklara mağara dalışı için eğitim verip, dalgıçlar nezaretinde mağaradan çıkmalarını sağlamak; Ancak mağaranın bazı kısımları o kadar dar ki, çocukların bu noktalardan tek başlarına geçmesi gerekiyor. Bu da bir hayli riskli. Mağara duvarında bir delik açılması ise bir diğer seçenek. Ama bu seçenek, mağaranın çökmesi riskini barındırıyor. Son seçenek ise, yağışların bitmesini beklemek. Bu da çocukların dört ay mağarada kalmaları anlamına geliyor.

ELON MUSK'TAN AÇIKLAMA

Amerikan elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX'in mühendislerinin Tayland'a giderek kurtarma çalışmalarına yardım edeceklerini açıkladı.

12 çocuk ve antrenörleri 23 Haziran'da kayboldu. Kayıp grup mağarada 10 gün süren arama çalışmalarının ardından bulundu. Geçtiğimiz günlerde kurtarma çalışmalarına katılan bir dalgıcın mağara çıkışı hayatını kaybetmesi, kurtarma çalışmalarının zorluğunu bir kez daha gözler önüne sermişti.