Alman Bakan espri konusu yapmıştı... O mültecilerden biri intihar etti!
Alman İçişleri Bakanı geçen hafta 69 mültecinin sınır dışı edildiğini duyurmuş, bir de espri yapmıştı. O 69 mülteciden birinin intihar ettiği haberi geldi. Bu acı haber Alman Bakan'a tepki yükselmesine neden oldu.
DÜNYA HALİ 12 Temmuz 2018 Perşembe

Son dönemde göçmen karşıtı tavrıyla gündemden düşmeyen Alman İçişleri Bakanı Horst Seehofer, geçen hafta Berlin'in göç planını açıkladı. Açıklama yaparken "tam da" kendisinin 69'uncu doğumgünü olan 4 Temmuz günü 69 mültecinin sınır dışı edildiğini söyledi. Seehofer'in bunu bir espri olarak sunmaya çalışıp gülümsemesi tepkilere neden oldu.

Afganistan'dan gelen acı bir haber tepkinin dozunu artırdı. Afganistan'a geri gönderilen 69 mülteciden birinin Kabil'e vardıktan kısa bir süre sonra intihar ettiği açıklandı. Almanya İçişleri Bakanlığı, mültecinin Almanya'da hırsızlık ve adam yaralama suçlarından hüküm giydiğini kaydetti. Alman Mültecilere Yardım Örgütü ise, intihar eden mültecinin 8 yıl Almanya'da yaşamış olduğunu belirtti.

Almanya'da Seehofer'e istifa çağrıları artıyor. Seehofer, geçtiğimiz günlerde mülteci politikası konusunda Başbakan Angela Merkel ile derin bir görüş ayrılığı yaşamış, istifanın eşiğinden dönmüştü.