İnsanlık tarihi değişebilir! Asya'daki en eski insan izi bulundu
İnsanların yeryüzü macerası Afrika'da başladı. Şimdiye kadarki araştırmalar bunu gösteriyor. Peki ilk insanlar Afrika'dan sonra nereye geçti? Son dönemde yapılan araştırmalar Çin'i işaret ediyor. Zira ülkede yapılan son kazılarda insan elinden 2 milyon yıldan daha önce çıkmış aletler bulundu.
DÜNYA HALİ 13 Temmuz 2018 Cuma

İnsanlığın Afrika dışında yeryüzüne bıraktığı en eski ize Çin'de rastlandı. İnsanlık tarihinin yeniden yazılması gerekebilir.

Çin'in kuzeyindeki Şangçen'de kazı çalışması yürüten bilim insanları 96 arkeolojik eser buldu. Aralarında yontulmuş taşlar, kaya parçaları ve taştan çekiçler var. Taş aletlerin hepsinin üzerinde kullanımdan kaynaklanan izler saptandı. Bu keşfi tarihi kılansa, eşyaların yaşı oldu. Bulunan parçalar 2 milyon 120 bin yıllık...

Bugüne dek bulunan insana ait en eski iz Afrika'da. Etiyopya'da bulunan en eski insan fosili 2.8 milyon yıl öncesine, Kenya'da bulunan en eski taş alet ise 3.3 milyon yıl önceye ait. Ancak son dönemde Asya kıtasında rastlanan bulgular gözlerin buraya çevrilmesine neden oldu. Önce Gürcistan'da dikkat çeken bir keşif gerçekleşti. Ülkede bulunan kemikler ve ilkel aletlerin 1 milyon

850 bin yaşında olduğu tespit edildi. Çin'deki son bulgular, işte bu bulgulardan 270 bin yıl daha eski.
Bilim dünyası şimdi bu bulguların tarihin yeniden yazılması anlamına gelip gelmediğini tartışıyor. Bulunan kalıntılar daha yoğun bir incelemeden geçirilecek.