Yerli otoda açıklama takvime takıldı
Yerli otomobil sözünün 1. yılına yetiştirilmek istenen açıklama bir hafta öne çekilmişti. Ancak bu sefer de ilave süre talebi geldi.
EKONOMİ 11 Mayıs 2018 Cuma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla bugün imzalanması beklenen yerli otomobil projesi sözleşmesi ertelendi.

Bugünkü toplantıda aynı zamanda kurulacak olan yeni şirketin CEO’su da tanıtılacaktı. Erteme açıklamasını yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yeni bir tarih vermedi. Özlü, toplantının, şirket ortaklık sözleşmesi hazırlanmasında, şirket avukatlarının ilave süreye ihtiyaç olduğunu belirtmeleri nedeniyle ertelendiğini söyledi.

Faruk Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü “Şirket ortaklık sözleşmesi hazırlanmasında, şirket avukatları ilave bir süreye ihtiyaç olduğunu ifade ettiler. Bu ihtiyaç sebebiyle sözleşme imzalanması ve CEO açıklanmasını erteliyoruz” dedi.

BİR HAFTA ÖNE ALINMIŞTI

İmza töreni ve diğer açıklamaların ilk programa göre 14-15 Mayıs tarihindeki TOBB Genel Kurulu’nda yapılması planlanmıştı. Bu tarih aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkan Hisarcıklıoğlu’ndan yerli otomobille ilgili aldığı sözün de birinci yıldönümüydü.

Ancak bu tarihin Cumhurbaşkanı’nın İngiltere ziyaretiyle çakışması üzerine toplantı bir hafta öne çekildi, bu kez de şirketler yetişemedi. Her ne kadar sözleşmenin gecikmesinde Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding’in kurulacak şirketteki sorumluluk ve yetkilerin dağılımı konusundaki irili ufaklı anlaşmazlıklar olduğu söylense de bunu doğrulayan bir açıklama yapılmadı.

Yalanlanmayan tek bilgi, kurulacak şirketin CEO’sunun Bosch’un kıdemli başkan yardımcısı Gürcan Karakaş olacağı dedikodusu oldu. 

(Gazete Habertürk - Hakan Özenen)