Eski HDP Eş Genel Başkanı Kemalbay gözaltına alındı
Eski HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alındı
GÜNDEM 13 Şubat 2018 Salı

 Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca HDP'nin pazar günü yapılan 3. Olağan Büyük Kongresi'nde terör propagandası içerikli konuşma yaptığı gerekçesiyle başlatılan soruşturma kapsamında eski HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay hakkında gözaltı kararı verildi. Bu kapsamda, Kemalbay Ankara Emniyet Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Çankaya ilçesinde gözaltına alındı. Kemalbay'ın yanında bulunanlardan bazılarının polise direnerek, gözaltı işlemini engellemeye çalıştıkları öğrenildi. Kemalbay, sağlık kontrolünün ardından ifadesi alınmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

 

Buldan: Asla kabul etmiyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, eski HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay'ın gözaltına alınmasına ilişkin, "TBMM'de üçüncü büyük parti olan HDP'nin, bir genel başkanının korsanvari bir şekilde gözaltına alınmasını asla kabul etmiyoruz. Bir an önce serbest kalması gerektiğini ve bu tür yanlışlardan da AKP'nin artık vazgeçmesi gerektiğini belirtmek istiyoruz." dedi.

Bunun HDP'de genel başkanlık yapan kişilere karşı ayrı bir tutumun göstergesi olduğunu öne süren Buldan, "Bugün AKP'nin grup toplantısında bu ülkenin cumhurbaşkanı bir sinevizyon gösterisiyle, kongremizde konuşma yapan Kemalbay'ı hedef göstermiştir." diye konuştu. Grup toplantısının ardından Kemalbay'ın İstanbul'daki evinde arama yapılarak bazı bilgisayar ve notlara el konulduğunu, daha sonra da Ankara'da gözaltına alındığını belirten Buldan, HDP'de görev yapan yönetici, milletvekili ve eş genel başkanlar üzerinde korku psikolojisi yaratılmak istediğini ileri sürdü.(AA)