Başbakan Yıldırım: Yunanistan'a tavsiyemiz kışkırtmalardan uzak durması
Başbakan Binali Yıldırım, 'Referandumdan Bir Yıl Sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' panelinde konuştu.
GÜNDEM 16 Nisan 2018 Pazartesi

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne ilişkin olarak şunları söyledi:

MİLLETİN GINA GETİRDİĞİ BİR YÖNETİM ANLAYIŞINI DEĞİŞTİRİYORUZ

BİZ mükemmeli arasaydık, iyiyi bulamazdık. Mükemmel iyinin düşmanıdır. İyiyi bulmakla yetindik diye düşünüyoruz. Bunu getirdik. İleride aksaklık olursa bundan sonra gelen babayiğitler de onun gereğini yaparlar. Biz bir adım attık. 94 yıllık alışkanlığı, yönetim alışkanlığımızı darbelerle vesayetlerle müdahalelerle artık milletin gına getirdiği bir yönetim anlayışını değiştiriyoruz.

Başbakan Yıldırım, panelin ardından bir gazetecinin "Son dönemde Yunanistanlı yetkililerin bölgede gerginliği arttıran açıklamaları var. Dün akşam da Yunanlı gençler Ege'deki bir adaya Yunan bayrağı dikme girişiminde bulundu. Gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

GERGİNLİĞİ YUNANİSTAN ARTIRIYOR

EGE Denizi'nde zaman zaman gerginliği arttırmaya, kışkırtmaya yönelik komşu ülke Yunanistan'ın birtakım faaliyetleri var. Özellikle aidiyeti, sahipliği belli olmayan kaya parçaları var. Onlara yönelik Kardak kayalıklarına benzer girişimlerin olduğunu görüyoruz.

KOMŞULUK HUKUKUNA UYGUN HAREKET ETMELERİNİ TAVSİYE EDİYORUZ

DİDİM Açıklarında yerleşim yeri olmayan bir kayalığa Yunan bayrağı dikme girişiminde bulundular. Bunun üzerine de sahil güvenlik ekiplerimiz gerekli müdahaleyi yaptılar ve oradan o bayrağı kaldırdılar. Bizim Yunanistan'a tavsiyemiz; iyi komşuluk ilişkileri içinde gerginliği arttıracak provokasyonlardan, kışkırtmalardan uzak durması, komşuluk hukukuna uygun olarak hareket etmesidir.

GEREKEN KARŞILIĞI VERMEYE KARARLIYIZ

ÜLKEMİZİN egemenlik haklarından kimsenin taviz vereceğimizi düşünmemesini özellikle bekliyoruz. Şartlar ne olursa olsun bu yönde yapılacak oldu bittilere, fiili durumlara gereken karşılığı vermeye kararlıyız. Bunun bilinmesini isteriz. (AA)