Milyonlarca memuru ilgilendiriyor! Yarı zamanlı çalışma...
Çalışma ve Soyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu müjdeyi verdi. Memurlar, çocukları ilkokul çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışabilecek.
GÜNDEM 16 Nisan 2018 Pazartesi

Memurların çocukları ilkokul çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışmasını öngören yasal düzenleme 2016 yılında yapıldı. Uygulama için hazırlanan yönetmeliğin yayımlanması bekleniyor.

Yarı zamanlı çalışma hakkı sadece kadınları kapsamıyor. Düzenlemeyle çocuğu olan veya evlat edinen memur anne ve baba, çocuğu ilkokul çağına gelene kadar normal çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek.

Yarı zamanlı çalışmada, mali haklar ile sosyal yardımlara ilişkin ödemelerin yarısı yapılacak. Hizmet süreleri, derece yükselmesi ile kademe ilerlemesi de yarım olarak dikkate alınacak. Fiili hizmet süreleri ile prim ödeme gün sayıları yarım olarak hesaplanacak.

Bakan Sarıeroğlu, "Ücretli izin sürelerinden sonra birinci çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, ücüncü çocukta 6 ay tam maaş alarak yarı zamanlı çalışma imkanı getirdik. İnşallah bu yönetmeliği çok kısa süre içinde uygulamya koyacağız." dedi.