Macron'un sözlerine Kremlin ve Ankara'dan tepki
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "Suriye saldırısıyla Türkleri Ruslardan ayırdık" sözlerine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'dan tepki geldi.
GÜNDEM 17 Nisan 2018 Salı

Rus haber ajansı Sputnik'in haberine göre Peskov, Macron'un ifadelerini değerlendirmesi istenince, şunları söyledi:

"Moskova ve Ankara'nın görüşlerinin bir dizi konuda birbirinden farklılık gösterdiği kimse için sır değil. Fakat bu durum, görüş alışverişi yapmaya ya da görüşlerimizdeki bu farklılıkları tartışmaya devam etmemizi engellemiyor. En önemlisiyse, bu farklılıklar, büyük ekonomik projeler ve diğer çeşitli projelerde işbirliğimizi pek çok açıdan geliştirmemize yansımıyor."

'FARKLI DÜŞÜNCELERİMİZ OLABİLİR AMA...'

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da daha önce benzer bir açıklama yaptı. Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'le düzenlediği ortak basın toplantısında Macron'un ifadelerini şöyle değerlendirdi:

"Maalesef birçok Avrupalı dostumuz işin ciddiyetinden uzak popülizmi tercih ediyor ve Fransa Cumhurbaşkanı'nın yaptığı açıklamalar da farklı ülkeler tarafından da yalanlandı. Bir Cumhurbaşkanı'na yakışır şekilde açıklama bekliyoruz. Macron, üçlü zirve yapılmadan önce Ankara'ya gelmek ve bu zirveye katılmak istediğini söyledi. Cumhurbaşkanımız da Rusya ve İran liderini aradı. Rusya, 'Herhangi bir mahsuru yok, gelebilir' dedi. İran ise 'Üçlü toplantımızı yapalım, daha sonra 3+1 Fransa ile toplantımızı yapalım' dedi. Ama bu gelişmeler, Doğu Guta'da kimyasal silahların kullanılmasından önceydi. Bu olaylarla hiçbir ilgisi yok. Bundan bağımsız gelmek istedi ve üçlü toplantıya dahil edilmeyince de gelmedi. Olayı başka yerlere çekmeyelim. Doğruları söyleyelim ki herkes bilsin. Bunları açıklamak durumunda kalmamalıydık ama gerçeği söylemeyince bir Cumhurbaşkanı, biz söylemek durumundayız.

Yani 'Fransa burada bir müdahalede bulundu, o nedenle Türkiye ile Rusya'yı ayrıştırdı' sözü doğru bir söz değil. Bizim farklı düşüncelerimiz olabilir ama Rusya ile ilişkilerimiz Fransa Cumhurbaşkanı'nın ayıracağı kadar zayıf değil. Rusya ile güçlü ilişkilerimiz var." (AA-Sputnik)