Dışişleri doğruladı: Üst düzey DEAŞ mensubu Türkiye'de yakalandı
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, DEAŞ'lı 5 elebaşının yakalanması konusunda New York Times gazetesinde yayımlanan habere ilişkin soruya yanıt verdi.
GÜNDEM 11 Mayıs 2018 Cuma

Aksoy, Türkiye'nin DEAŞ'a karşı mücadelede tüm ulusal imkanlarını seferber ettiğini belirterek, şunları söyledi:

"Uluslararası alanda tesis edilen iş birliğinin önemli sonuçlar verdiğini memnuniyetle kaydediyoruz. New York Times'da 9 Mayıs tarihinde yayınlanan haberde bahsi geçen operasyon, İsmail Alwaan al-Ithawi adlı üst düzey DAEŞ mensubunun istihbarat ve emniyet birimlerimiz tarafından düzenlenen operasyon sonucunda Sakarya'da yakalanması ve Irak'a sınır dışı edilmesiyle başlamıştır."

Aksoy, ortaya çıkan başarıda Türkiye'nin de katkısının bulunmasının önemine değindi ve Türkiye'nin ABD, Irak ve diğer ülkelerle işbirliği içerisinde DEAŞ'a karşı mücadeleyi sürdüreceğini vurguladı.

DÜN TRUMP DUYURMUŞTU

ABD Başkanı Donald Trump, dün yaptığı açıklamada, 5 DEAŞ elebaşının yakalandığını duyurmuştu. New York Times gazetesinin bölgedeki yetkililere dayandırdığı haberinde, DEAŞ elebaşları al-Ithawi, Saddam el-Cemal, Muhammed el-Kadir, Ömer el Karbuli ve Essam el Zevbai'nin yakalandığı belirtilmişti. Operasyona Amerikan istihbaratının da destek verdiği kaydedilmişti. 

SURİYELİ EŞİYLE TÜRKİYE'DE YAŞIYOR İDDİASI

Haberde, DEAŞ terör örgütünün sözde lideri Ebubekir Bağdadi'nin sağ kolu olarak nitelendirilen Ithawi'nin eğitimden sorumlu olduğu, güvenlik ve idari kadroları atayan grubun içinde bulunduğu bildirilmişti. Haberde, Ithawi'nin Suriyeli eşiyle Türkiye'de yaşadığı ve kardeşinin kimliğini kullandığı bilgisi paylaşılmıştı.

IRAK'A İADE EDİLDİ

Ithawi'nin Irak istihbaratının verdiği bilgiyle Türkiye’de güvenlik güçleri tarafından 15 Şubat’ta yakalandığı bilgisi verilen haberde, terör örgütü elebaşının Irak’a iade edildiği ifade edilmişti. (AA)