İnce: İki konuda size söz veriyorum
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, "İki konuda söz veriyorum size. Birincisi terörle mücadele. Terör nerden gelirse gelsin, ister PKK, ister IŞİD, isterse de FETÖ. En kararlı şekilde mücadele edeceğiz. İkincisi yolsuzluklarla mücadele" dedi.
GÜNDEM 12 Mayıs 2018 Cumartesi

İnce, Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesi Cumhuriyet Meydanı'nda partisince düzenlenen mitingde halka hitap etti.

24 Haziran'da yapılacak seçim nedeniyle Türkiye'yi karış karış dolaşacağını, meydanlarda kavga etmeyeceğini belirten Muharrem İnce, "Türkiye'nin geleceği olan gençlere iş ve aş bulmak için çalışacağım. Asla kavga yok. Millete yalan söylemek yok. Ne milleti kandıracağım, ne de başkası beni kandıracak. Ne FETÖ beni kandıracak, ne de ben milleti kandıracağım. Bunu başarabiliriz, umutlarınızı tazeleyin." ifadesini kullandı.

Terörle mücadele konusunda asla taviz vermeyeceklerini vurgulayan İnce, halka söyle seslendi:

"İki konuda söz veriyorum size. Birincisi terörle mücadele. Terör nerden gelirse gelsin, ister PKK, ister IŞİD, isterse de FETÖ. En kararlı şekilde mücadele edeceğiz. İkincisi yolsuzluklarla mücadele. Size bir köylü çocuğunun namusuyla söz veriyorum, bir tek kuruşu çalınmayacak bu milletin. Mal varlığımı açıkladım. Herkes internetten girsin baksın. Muharrem İnce'nin neyi var, neyi yok. Hakkari'de en yoksul insanların olduğu yerde açıkladım. 5 yıl sonra Cumhurbaşkanlığı görevim bittiğinde yeniden açıklayacağım. Önce milletim zenginleşecek, sonra ben. Siz zenginleşmeden ben zenginleşmeyeceğim."

"Bu millete borcum var." diyen İnce, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sıradan bir köylü çocuğu olarak bu fakir millet, her şeyi verdi bana. Koruma verdi, sekreter verdi, danışman verdi, diplomatik pasaport verdi, hatırı sayılır maaş verdi, milletvekili emekliliği verdi. Bunların hepsini bu fakir millet verdi. Bunun içinde AK Partili'nin de CHP'linin de MHP'linin de İYİ Partili'nin de vergisi var. HDP'linin de Saadet Partili'sinin de vergisi var."

Muharrem İnce, kararlı, etkin, başı dik bir dış politika uygulayacaklarına işaret ederek, meydanlarda herkesi kapsayan, herkesi kucaklayan bir cumhurbaşkanı olacağının sözünü verdi.

'DÜNYA BUNU KONUŞUYOR'

İnce, konuşmasını tamamlamasının ardından Denizli'ye gitti. Bozkurt ilçesinde belediye tarafından yaptırılan Güneş Enerjisi Santrali'nin açılış töreninde konuşan İnce, "çılgın proje" olarak huzur vadettiklerini hatırlatarak, konuşmalarında polemiğe girmediğini, ekonominin nasıl kurtarılabileceğini anlattığını belirtti.

Çocukların iyi eğitildiği takdirde geleceğe umutla bakılacağını vurgulayan İnce, "Dünyada büyük değişimler yaşandı. İnsanoğlu kol ve hayvan gücünden bir anda suyun ve buharın gücüne ulaştı, endüstri 1.0 oldu. Sonra insanoğlu elektriği buldu, endüstri de 2.0 oldu. Sonra elektroniği ve dijitali keşfetti, 3.0 oldu. Şimdi endüstri 4.0 yani nesneler arası etkileşim. Akıllı fabrikalar... Dünya bunu konuşuyor." değerlendirmesini yaptı.

Alanda toplananlardan cep telefonları ile canlı yayın yapmasını isteyen Muharrem İnce, yayın yapan telefonların hiçbirini Türkiye'nin üretemediğine işaret ederek, amacının bu memleketin akıllı evlatlarına o telefonu yaptırmak olduğunu kaydetti.

'MEMLEKETE HUZUR GELECEK, BARIŞACAĞIZ'

CHP'nin cumhurbaşkanı İnce, "Benim projem huzur, memlekete huzur gelecek, barışacağız. Barışınca ekonomimiz büyüyecek. Ekonomimiz büyüyünce adil paylaşıp, bölüşeceğiz. Eğer Türkiye bunu iyi okuyamazsa 100 yıl fakir kalır. İşte tam da bunları, endüstri 4.0 yapabilmemiz için, başarabilmemiz için bize enerji lazım. Enerjiyi de güneşten, rüzgardan ve yenilenebilir enerji kaynaklarında bulacağız. İşte tam istediğimi belediye başkanımız yapmış. Benim istediğim bu zaten." diye konuştu.

Her yıl 10 bin akıllı çocuğu eğitim için yurt dışına göndereceklerinin sözünü veren İnce, "Onlara yol ve yön gösteren, aş, iş kapısı bulmaya çalışan birisi olacağım. Bunu yapacağız ve birlikte başaracağız. Bilgisayar mühendisi sayımızı 10 katına çıkartacağız. Akıllı cumhurbaşkanı da lazım akıllı telefon da." dedi.

Konuşmasını tamamlamasının ardından, bir el işi kursunu ziyaret eden Muharrem İnce'ye, el dokumasından cumhurbaşkanlığı forsu hediye edildi. (AA)