Hükümet'ten 'af' açıklaması
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 'af' açıklamalarının hatırlatılması üzerine hükümetin gündeminde affın söz konusu olmadığını söyledi.
GÜNDEM 14 Mayıs 2018 Pazartesi

Bozdağ şu değerlendirmeyi yaptı:

- Milliyetçi Hareket Partisi ayrı bir parti, AK Parti ayrı bir parti. Her parti kendi görüşünü oluşturmakta, dile getirmekte serbesttir. Biz bugün Türkiye’yi yönetme sorumluluğu taşıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız bu konuda söylenmesi gerekeni çok net bir şekilde tartışmaya yer bırakmayacak şekilde ifade ettiler. O da şudur, ben de tekrar ediyorum, hükümetimizin gündeminde af söz konusu değildir.

- (Yetki kanununun kullanımı ve kapsamı hakkında) Bu yetki kanununun kapsamı, kanunun içerisinde açıkça yazıyor. O da, 16 Nisan halk oylamasında kabul edilen anayasaya değişikliklerine uyum maksadıyla kanunlarda yapılacak değişiklikleri ifade etmektedir. Uyum düzenlemesidir, bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemine geçtik, uyum yasalarını çıkarmamız gerekiyordu ancak seçimlerin erkene alınması nedeniyle uyum yasalarını çıkarma imkanı kalmadı. 24 Haziran’dan sonra da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, bütün gerekleriyle ve kurumlarıyla beraber hayata geçecektir. Zamanın daralması nedeniyle seçim yüzünden de Türkiye Büyük Millet Meclisinin çalışmalarına bu hafta ara verecek olması nedeniyle bir yetki kanunu çıkarma zarureti ortaya çıkmıştır. Bu yetki kanunu tamamıyla 16 Nisan 2017’de halkımızın kabul ettiği anayasaya değişikliklerine uyum sağlamak maksadıyla yapılacak düzenlemeleri içerecektir. (İHA)