Büyükelçi gitti, başkonsolosa da yol göründü...
Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Ankara Büyükelçisinin ardından İstanbul Başkonsolosu'nun da bir süreliğine ülkesine dönmesini istedi.
GÜNDEM 16 Mayıs 2018 Çarşamba

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Başkonsolos Yosef Levi Sfari'nin İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarından sonra yaşanan gelişmeler üzerine bir süreliğine ülkesine dönmesi talep edildi.

Dün de İsrail'in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak ülkesine dönmesi istenmişti. Naeh, bu sabah ülkesine döndü. 

Ankara'dan sabah saatlerinde tarifeli uçakla İstanbul'a gelen Naeh, bir süre Atatürk Havalimanı'nda uçuş saatini bekledi. VIP Salonu'nu kullanmayan İsrail Büyükelçisi Naeh, Dış Hatlar Gidiş Terminali'nde yolcuların kullandığı alanda bilet işlemlerini yaptırdı. Pasaport kontrolünün ardından terminaldeki 205 numaralı salona gelen, burada sıraya girerek özel yer hizmetleri firması tarafından yapılan rutin güvenlik prosedürleri uygulanan Naeh, bazı kontrollerden geçti.

Yanında bir koruması ve bazı konsolosluk görevlileri bulunan Naeh'in spor bir kıyafet giydiği, basın mensuplarının görüntü almasından tedirgin olduğu görüldü. Görevlilerle bir süre görüşen Naeh, uçağın kapısına giderken kendisini görüntüleyen gazetecilere teşekkür ederek, selam verdi. İsrail'in Ankara Büyükelçisi Naeh, THY'ye ait tarifeli uçakla 11.30'da Tel Aviv'e hareket etti.

Türkiye'nin bu adımlarına karşılık İsrail ylönetimi de Türkiye’nin Filistin nezdindeki Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Gürcan Türkoğlu'nu dün İsrail Dışişleri Bakanlığına çağırmış ve bir süreliğine Türkiye’ye dönmesini istemişti.

ABD'nin büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararından sonra İsrail güvenlik güçlerinin Filistinlilere yönelik katliamında 62 kişi hayatını kaybetti, 3 binden fazla kişi yaralandı.


(Başkonsolos Yosef Levi Sfari)

İSRAİL DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'nde görevli Geçici Maslahatgüzar Umut Deniz'in de İsrail Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı bildirildi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Maslahatgüzar Deniz'e, İsrail'in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh'e Türkiye'den ayrılırken uygulandığı öne sürülen muameleden duyulan rahatsızlığın iletildiği belirtildi. (AA)