AKM'nin yıkımı tamamlanmak üzere... Peki yeni binanın ihalesi ne zaman?
Yeni Atatürk Kültür Merkezi için çalışmalar sürüyor. Eski binanın yıkım çalışmaları tamamlanmak üzere... Yeni bina için de 2 ay içinde ihaleye çıkılacağı açıklandı.
GÜNDEM 18 Mayıs 2018 Cuma

Atatürk Kültür Merkezi'nin yıkımına geçtiğimiz şubat ayında başlandı. Çalışmalar tamamlanmak üzere. Yakın zamanda da yeni binanın yapımı için çalışmalar başlayacak.

Atatürk Kültür Merkezi, 1969 yılında kapılarını İstanbul Kültür Sarayı olarak açtı. 8 yıl önce yenilenmek için kapatıldı. 2019 yılında yeniden hizmete girmesi beklenen Atatürk Kültür Merkezi'nin yıkım çalışmalarında sona gelindi. Yeni binanın projesini mimar Murat Tabanlıoğlu hazırladı. İhaleyi ise TOKİ yapacak. Hazırlıklar başladı, 2 ay içinde ihaleye çıkılması bekleniyor.

Bin 300 kişilik kültür merkezinin yerine, alanı genişletilmiş dev bir kültür merkezi yapılacak. Atatürk Kültür Merkezi'nin yeni halinde opera salonu dışında, 800 kişilik tiyatro salonu, bin kişilik konferans salonu, 285 kişilik sinema salonu, 250 kişilik oda tiyatrosu, bir sergi salonu, bir kütüphane, 885 araçlık otopark bulunacak. Yeni binanın inşaat alanı 98 bin 225 metrekare olacak.