Garip sesler duyuyor, işitme problemi yaşıyorlar... ABD'li diplomatlara ne oluyor?
Çin'deki Amerikan diplomatlara bir haller oldu... Garip sesler duyduklarını ve kulaklarında basınç hissettiklerini söyleyen diplomatların birçoğu ülkeden tahliye edildi. Ancak diplomatlara ne olduğu henüz çözülemedi.
GÜNDEM 08 Haziran 2018 Cuma

Önce Küba, şimdi de Çin... Gizemli hastalıklar Amerikalı diplomatların yakasını bırakmıyor. Çin'in güneyindeki Guangzhou kentinde görev yapan Amerikalı diplomatlar bir süre önce garip sesler duymaya ve kulaklarında basınç hissetmeye başladı. Sadece çalışanlar değil, aileleri de benzer şikayetlerle doktora başvurdu. Baş dönmesi, baş ağrısı, kulak çınlaması, yorgunluk, bilişsel rahatsızlıklar ve işitme zorluğu yaşıyorlardı..

Benzer bir olay 2016-2017 yıllarında Havana Büyükelçiliği'nde de yaşanmıştı. Bu tecrübeden hareketle Amerikan Dışişleri, hemen diplomatlar ve ailelerini özel bir sağlık taramasından geçirdi. Bazı diplomatlar ve yakınları ülkeden tahliye edildi. Bir grup uzman ise semptomlara yol açan nedenleri belirlemesi için görevlendirildi. Ancak diplomatlara ne olduğu henüz bilinmiyor.

Pekin yönetimi ise Amerika Birleşik Devletleri'nin konuyu resmi olarak gündeme getirmediğini açıkladı. Çin Dışişleri Sözcüsü, "Amerika bizimle resmi olarak temasa geçerse,, ciddi ve sorumlu şekilde gerekli soruşturmalara devam edeceğiz" dedi.

Önceki yıllarda Küba'da yaşanan olayda diplomatların ve aile üyelerinin sonik saldırıya maruz kaldığından şüphelenilmiş, olayın ardından Amerika Birleşik Devletleri, Küba'daki personel sayısını azaltma kararı almıştı.