Kılıçdaroğlu: Fransızlar, bizim Tarım Bakanı'na nişan taktı çünkü...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Antalya'nın Manavgat ilçesinde sivil toplum örgütleri, muhtarlar, turizmciler ve kanaat önderleriyle bir araya geldi.
GÜNDEM 09 Haziran 2018 Cumartesi

Tarımda Türkiye'nin kendi kendine yeten 7-8 ülkeden biri iken bugün nohuttan mercimeğe, pamuktan ayçiçeğine kadar 126 ülkeden tarım ürünü ithal etiğini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Hangi gerekçeyle ithal ediyoruz? Size bir sır vereyim. Bu ülkenin tarım bakanı, Türkiye Cumhuriyeti'nin tarım bakanı Fransa tarımına yaptığı katkılar nedeniyle Fransa'da şövalye nişanı aldı. Bu sırrı paylaşmayın. Ya arkadaş senin görevin tarım bakanlığı, sen Türkiye Cumhuriyeti'nin tarımına katkı yapmak zorundasın. Ama buyur Fransız tarımına yaptığı katkı nedeniyle Fransa'da şövalye nişanı aldı. Ve bunu getirdi kendi tarım bakanlığının internet sitesine koydu, 'Ben Fransız tarımına yaptığım katkılar nedeniyle oradan ödül aldım' diye. İyi de Fransızlar sana niye bu ödülü veriyorlar? Sen buradaki çiftçiyi eziyorsun, oradaki çiftçiye parayı veriyorsun. Eğer Fransa'daki tarım bakanı Türk tarımına yaptığı katkılar nedeniyle ödül alsaydı, herhalde Fransa'ya sokmazlardı. Biz ne yaptık bir daha seçtik. Bu anlayıştan Türkiye'nin kurtulması lazım. Eğer oy kullanacaksak kendi çıkarlarımızı koruyan siyasi partiye oy vereceğiz. Bakanlık koltuğunda bile olsa ona destek vermememiz gerekiyor. Milliyetçilik, milli olmak budur."