Muharrem İnce: Gülen'in iadesi için 85 değil, 27 klasör göndermişler
Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Fethullan Gülen iadesi için hazırlanan dosyalarla ilgili bazı iddialarda bulundu.
GÜNDEM 09 Haziran 2018 Cumartesi

NTV'de yayınlanan programa katılan Muharrem İnce, "Gülen’in ABD’nin usulüne uygun istenmediğini öne sürdünüz. CHP'den bir heyet Adalet Bakanlığı’na gitti" sorusuna şu yanıtı verdi:

BEN "Usulüne uygun istemedi" dedim.  Hükümet. "Hayır istedik" dediler. Sonra gelsin incelesin dosyaları dediler. Ben bir heyet gönderirim, onlar incelerler dedim. 1 hafta cevap vermediler, sonra inceledi arkadaşlarımız.

HER KLASÖRDEN ÜÇ NÜSHA YAPILMIŞ

120-125 klasör 85 klasör gibi laflar ettiler, arkadaşlarım 27 klasör dediler. Her klasörden 3 nüsha yapılmış, 85 klasör dediklerine bakmayın 27 klasör  var. İade talebiyle ilgili 7 dosya var. 7 dosyanın dördü 15 Temmuz öncesindeki olaylarla ilgili.

15 TEMMUZ'DAN DÖRT GÜN SONRA GÖNDERİLMİŞ

MESELA biri Selam Tevhid davası. Selam Tevhid davası dosyanın Adalet Bakanlığı’na gelişi 28 Ocak 2016. Yani 15 Temmuz 2016’yı düşünürseniz henüz 15 Temmuz olmamış. 6 ay bu dosya beklemiş gönderilmemiş ABD’ye. 15 Temmuz olmuş, 4 gün sonra gönderilmiş.

NEDEN 7 AY BEKLETTİNİZ?

OCAK ayında Fetullah Gülen’in iade talebi bakanlığa gelmiş, bakanlık neden bunu ABD’ye göndermemiş. Bu 6 ay bekleme emrine Erdoğan mı vermiş, Adalet Bakanı mı vermiş ne olmuş? İkinci dosya, Polis Meslek Yüksek Okulu sorularının çalınması. 8.12.2015 tarihinde hazırlanmış Adalet Bakanlığı’na verilmiş bu dosya. 19.7.2016’da gitmiş. Neden 7 ay beklettiniz?

BAZI BELGELERİ HEYETE GÖSTERMEDİLER

ELDEN belge verdik ABD’li yetkililere diyorlar. Benim adıma oraya giden heyet "Bu belgeleri görmek istiyoruz" diyor. Bunları da göstermiyorlar. Bazı dosyalarda bu 7 dosyadan bazılarından suç tarihleri 2011’den başlıyor. Peki Erdoğan’a göre milat 17-25 Aralık 2013’tü. Miladı böyle konuşursanız Türkiye’de 2011 yılına ait suç tarihini derseniz inandırıcı olur musunuz?

O BEŞ MİLLETVEKİLİNİ YENİDEN ADAY YAPARSANIZ ABD SİZE İNANIR MI?

MİT Krizi 7 Şubat 2012. Milletvekillerinin bir meşhur Pensilvanya ziyareti var, o ne zaman? Mayıs 2012’de. Mayıs 2012’de milletvekilleri, ki şu anda 5’i yeniden aday. Mayıs 2012’de 5 milletvekili Gülen’i ziyaret edecek, fotoğraf çektirecekler ama siz ABD’ye dosya göndereceksiniz,"Suçlu" diyeceksiniz, "Bana iade et" diyeceksiniz. Suç tarihini de 2011 yapacaksınız. Siz kendinizi ABD’nin yerine koyun. Bu 7 dosyadan bazılarından suç tarihini 2011’den başlatıyor. Oysa 2012 yılında AK Partili bazı milletvekilleri Fethullah Gülen’i Pensilvanya’da ziyaret ettiler ve bu fotoğraflar basında yayınlandı. Suç tarihini 2011’den başlatırsanız 2012 yılında milletvekilleri ziyarete giderse Gülen’i ve bu kişileri yargılamak yerine yeniden milletvekili adayı yaparsanız ABD makamları size inanır mı? İnanmaz.

ABD SORUYOR: ADİL ÖKSÜZ’Ü ELİNDEN NEDEN KAÇIRDIN?

BÜLENT Arınç görüşmesi 2013 yılında. “Bir emriniz var mı” diye söyledi. Erdoğan, "Gittim, görüştüm" diyor. Sorum net, bu dosyaları 6-7 ay neden beklettiniz. Kim emir verdi? ABD kesin delil istiyor. Darbeyi eniştenden öğrenmişsin sen, devletin birimlerini çökertmişsin. MİT’in haberi yok. Mesela soruları çalanlarla Fethullah Gülen arasında kesin delil ortaya koy diyor. Hükümet bu delili ortaya koyamamış. Yok dosyada bu değil. Soruların çalınmasıyla ilgili çalanla Gülen arasında bir delil koy ortaya diyor. Ortada delil yok. İki, ABD soruyor, “Adil Öksüz’ü elinden neden kaçırdın” diyor.

ABD VERMEK İSTEMİYOR, ERDOĞAN DA ALMAK İSTEMİYOR

İKİ yıl geçmiş üzerinden ABD’yi defalarca ziyaret etmişsin, hiç olmadığımız kadar yakınız diyorsun, dostum Trump diyorsun ama sana iade etmiyorlar. Demek dostluk yok, yakınlık yok, müttefiklik yok, dünya liderliği yok ortada. Ve istemiyorlar da zaten iade edilmesini. ABD vermek istemiyor Erdoğan da almak istemiyor.