Erdoğan Demirören son yolculuğuna uğurlandı
Solunum yetersizliği sonucu geçen cuma günü 80 yaşında hayatını kaybeden Demirören Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören son yolculuğuna uğurlandı.
GÜNDEM 10 Haziran 2018 Pazar

Türkiye'nin tanınmış işadamlarından Erdoğan Demirören için ilk tören kurucusu olduğu Demirören Holding'in Şişhane'deki binası önünde yapıldı. Törene Demirören'in oğulları Yıldırım ve Tayfun Demirören ile kızı Meltem Demirören Oktay başta olmak üzere aile mensupları, yakınları ve holding çalışanları katıldı.

Erdoğan Demirören'in tabutunun üzerine 2'nci Mahmut zamanında yapılmış Kabe kapısı örtüsü serildi. Helallik alınmasının ardından dualar okundu. Gözyaşları eşliğinde omuzlara alınan Erdoğan Demirören'in tabutu yeniden cenaze arabasına konularak Fatih Camisi'ne götürüldü.

 

SİYASET, İŞ VE SPOR CAMİASINDAN BİRÇOK İSİM KATILDI

Fatih Camisi'nde düzenlenen cenaze töreninde taziyeleri Demirören'in çocukları Yıldırım Demirören, Tayfun Demirören ve Meltem Demirören Oktay ile gelinleri Revna Demirören ve Reyhan Demirören ile torunları kabul etti.

Cenaze törenine Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, eski Başbakanlardan Tansu Çiller, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, eski bakan Muammer Güler, CHP Milletvekili Gürsel Tekin, TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Fenerbahçe eski Başkanı Aziz Yıldırım, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, Doğan Holding Yönetim Kurulu üyesi Vuslat Doğan Sabancı, Esas Holding Yönetim Kurulu üyesi Ali Sabancı, Sümeyye Erdoğan Bayraktar, eşi Selçuk Bayraktar, Orhan Gencebay'ın da aralarında bulunduğu siyaset, spor, iş ve sanat dünyasından birçok isim katıldı.

Öğle namazını müteakip İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz'ın kıldırdığı cenaze namazının ardından tabuta Başbakan Binali Yıldırım, Demirören'in oğlu Yıldırım Demirören ve torunu Erdoğan Demirören de omuz verdi. Erdoğan Demirören'in cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'na götürülerek defnedildi.

BAŞBAKAN YILDIRIM: "İYİ BİR İNSANDI"

Cenaze törenine katılan Başbakan Binali Yıldırım, "Türkiye büyük bir sanayiciyi, saygın bir işadamını kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor" dedi.

Başbakan Yıldırım, "Bir ömrü memleket için, memleketin sanayisi için, çalışanın alın teri için ülkemizin kalkınması için tüketmiş olan Erdoğan Demirören'e Allah'tan rahmet diliyorum. Yakınlarına başsağlığı diliyorum. Ülkemiz için çok şey yaptı. Birçok sanayi tesisiyle ülkenin kalkınmasına katkı sağladı. Binlerce insanın evine ekmek götürmesini sağladı. Söyleyecek tek şey iyi bir insandı. Biz kendisini iyi biliriz. Mekanı cennet olsun. Mübarek günlerde hakkın rahmetine kavuştu. Ölüm bir gerçek, hepimiz bir gün bu günü yaşayacağız. Allah o gün de yardımcımız olsun, imandan, kitaptan ayırmasın diyorum" diye konuştu.

Yıldırım, "Cumhurbaşkanımız hemen aileyi aradı görüştü, bugün kendisi katılamıyor. Ben hem kendim hem de cumhurbaşkanımız adına bu cenazeye katılıyorum" ifadesini kullandı.

TÜRK ENERJİ CAMİASINA ÖNCÜLÜK ETTİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da Erdoğan Demirören'in Türkiye'ye çok önemli yatırımlar yapan çok kıymetli bir iş insanı olduğunu söyledi.

Albayrak, "Malumunuz enerji sektöründe de kendisinin çok önemli yatırımları vardı ki enerji sektörü gibi uluslararası oyuncuların çok olduğu bir sektörde yerli bir grup olarak önemli yatırımlarla Türk enerji camiasına öncülük etti. Tekrardan camiamızın derin üzüntüsünü ifade etmek istiyorum. Allah rahmet eylesin. İnşallah bu ve benzeri yerli grupların Türk sanayimize inanan, ülkemiz ekonomisine inanan firmaların sayısının artması temennisiyle tekrardan başımız sağ olsun" dedi. Serdar KULAKSIZ / GAZETE HABERTÜRK