Yıldırım: Avusturya'nın yaptığı diyalog için büyük tehdit
Başbakan Binali Yıldırım, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi açılış töreni için Türkiye'ye gelen Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'la görüştü.
GÜNDEM 12 Haziran 2018 Salı

Başbakan Yıldırım, Bulgaristan ile olan iyi ilişkilerin AB'ye örnek teşkil etmesini umduklarını belirterek, şunları söyledi:

TÜRKİYE'NİN Avrupa Birliği hedefi devam ediyor ancak bu Türkiye'nin tek başına yapacağı bir iş değil, Avrupa Birliği'nin gelecek vizyonunu belirlemesi ve bu konuda kafa karışıklığının bir an önce giderilmesi gerekiyor. Dolayısıyla Bulgaristan'la bizim geliştirdiğimiz ikili iyi ilişkilerin daha ileri taşınarak Avrupa Birliği'ne de örnek teşkil etmesini arzu ediyoruz.

BU YANLIŞTAN BİR AN ÖNCE DÖNMELİ

BÜTÜN bunlar olurken kısa süre önce Avusturya Başbakanının, Avusturya hükümetinin aldığı camileri kapatma, din adamlarını sınır dışı etme kararının geleceğin Avrupası için, bölgesel barış için, dinler arası, medeniyetler arası buluşma ve diyalog için büyük bir tehdit olduğunu da bu vesileyle ifade etmek isterim. Bölgemizin huzura, barışa ihtiyacı var. Radikal söylemler ve İslamofobi söylemleriyle Avrupa değerleri hiçbir zaman istediğimiz noktaya gelmez. Bu bakımdan bu yanlıştan Avusturya hükümetinin bir an önce dönmesini bekliyoruz. Dönem başkanlığını devralacak olması birliğin açıkçası hemen öncesinde böyle bir kararın çok büyük bir yanlış, büyük bir talihsizlik olduğunu düşünüyoruz. (AA)